RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak Gazprom finansował stypendia dla doktorantów UW. Kim są beneficjenci?

Maj 2010 r. – protest przeciwko stypendiom fundowanym przez koncern Gazprom (fot. PAP/Leszek Szymański)
Maj 2010 r. – protest przeciwko stypendiom fundowanym przez koncern Gazprom (fot. PAP/Leszek Szymański)

Przez pięć lat z pieniędzy Gazpromu oraz polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz sfinansowano stypendia dla dziewięciu doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego – informuje „Gazeta Polska”. Beneficjenci co miesiąc otrzymywali z pieniędzy rosyjskiego koncernu po 2 tys. zł.

Wiceprezes Gazprombanku uciekł z Rosji. Wstąpił do ukraińskiego wojska i mówi o Putinie

Wiceprezes rosyjskiego Gazprombanku Igor Wołobujew na początku wojny wyjechał z Rosji i wstąpił do ukraińskiego wojska w Kijowie. – Rosjanie...

zobacz więcej

Z nieoficjalnych informacji tygodnika wynika, że szczegóły programu stypendialnego UW prześwietla Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Gazowe ruble na stypendia w Polsce


Stypendia miały być wypłacane w latach 2011-15 ze środków kontrolowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spółki EuRoPol Gaz, w której współudziałowcem (48 proc.) jest Gazprom. Spółka zarządza polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego.

Ze wsparcia rosyjskiego giganta mieli korzystać m.in. studenci i doktoranci związani z Uniwersytetem Warszawskim. „Gazeta Polska” wskazuje, że na liście beneficjentów są „pracownicy naukowi, tłumacz przysięgły i były pracownik PGNiG”.

Tygodnik podał, że stypendia EuRoPol Gaz finansował wspólnie ze spółką Gazprom-Export, „przeznaczając na ten cel w sumie ponad 430 tys. zł”. Materialne wsparcie dla naukowców „to jeden z elementów budowania wpływów i kupowania przychylności osób, które mogą być potem wykorzystywane (świadomie lub nie) jako narzędzie w prowadzonej wojnie hybrydowej” – komentował niedawno poseł PiS Kacper Płażyński.

Czytaj więcej: Gazprom sponsorował pracowników Uniwersytetu Warszawskiego? Ważne pismo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej