RAPORT

Wojna na Ukrainie

Brutalne morderstwo księdza w Siedlcach. Jest przełom w śledztwie

O. Adam Świerżewski (fot. Facebook/Franciszkanie Konwentualni)
O. Adam Świerżewski (fot. Facebook/Franciszkanie Konwentualni)

11 listopada 2021 roku w Siedlcach brutalnie zamordowany został 35-letni ksiądz, zakonnik z parafii św. Maksymiliana Kolbego franciszkanin Adam Świerżewski. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, śledczy ustalili sprawcę zabójstwa.

Tragedia w Siedlcach. Nie żyje skatowany zakonnik

11 listopada w parku w Siedlcach śmiertelnie pobity został zakonnik z parafii św. Maksymiliana Kolbego franciszkanin Adam Świerżewski. Miał 35 lat.

zobacz więcej

11 listopada wieczorem ksiądz, posługujący w jednej z parafii na terenie Siedlec, spacerując po parku miejskim został brutalnie pobity. Wskutek napaści duchowny zmarł. Z ustaleń śledztwa wynikało, że sprawca, „posługując się narzędziem tępokrawędzistym, z dużą siłą zadał pokrzywdzonemu trzy uderzenia w tył głowy”.

Mimo intensywnych czynności śledczych nie udawało się ustalić sprawcy. „W postępowaniu sprawdzane były wszelkie informacje i założenia śledcze, które mogły doprowadzić do jego zatrzymania” – zaznacza PK.

Z uwagi na m.in. podobieństwo modus operandi, wnikliwej analizie poddano okoliczności zabójstwa popełnionego 18 stycznia 2022 r. – a więc po zabójstwie księdza – w pobliskim Sokołowie Podlaskim. Postępowanie w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Sokołowie Podlaskim.

Zabił młotkiem kobietę


Ofiara tej zbrodni, 49-letnia kobieta, wyszła z domu ok. godz. 21, kierując się do miejsca swego zatrudnienia. Jej zwłoki leżące na poboczu jednej z ulic miasta, zostały zauważone ok. godz. 22 przez przejeżdżające obok osoby. „Na podstawie zapisów monitoringu wytypowano Rafała J. jako podejrzewanego o dokonanie zabójstwa kobiety. Na zabezpieczonych od niego butach i odzieży oraz młotku ujawniono ślady krwi pokrzywdzonej” – podają śledczy.

Operacja ABW i Straży Granicznej. Przemytnicy ludzi zatrzymani

Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymały organizatorów przemytu przez granice Polski migrantów z krajów Bliskiego Wschodu...

zobacz więcej

Rafałowi J. przedstawiono zarzut, iż 18-go stycznia 2022 r. w Sokołowie Podlaskim ĺdziałając w bezpośrednim zamiarze zabójstwa, posługując się narzędziem typu młotek, zadał pokrzywdzonej co najmniej 10 ciosów w głowę, powodując obrażenia, skutkujące natychmiastową śmiercią kobiet”.

Zebrane przez prokuraturę dowody, między innymi ekspertyzy kryminalistyczne, wskazują, że zabójcą księdza i kobiety jest ta sama osoba. Ustalenia te możliwe były dzięki wielomiesięcznej, żmudnej pracy procesowej i analitycznej prokuratury i policji – zaznacza PK.

W związku z tym Rafał J. usłyszał zarzut zabójstwa księdza. Mężczyzna pozostaje w tymczasowym areszcie. Za popełnione czyny grozi mu nawet dożywocie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej