RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czarnek: Od nowego roku szkolnego ruszają zajęcia z historii i teraźniejszości

Przemysław Czarnek (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Przemysław Czarnek (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Od nowego roku szkolnego będziemy mieć w szkołach historię i teraźniejszość, czyli naukę historii drugiej połowy XX wieku – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przypomniał, że nowy przedmiot nauczany będzie w I i w II klasie szkoły ponadpodstawowej.

Matura 2022. Harmonogram i terminy egzaminów

Zaczną od języka polskiego, skończą na kaszubskim i łemkowskim – w środę rusza sesja maturalnych egzaminów pisemnych, która potrwa do 23 maja. Ich...

zobacz więcej

Historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

– Mamy już przygotowane podstawy programowe, wszystkie przepisy są gotowe. Czekamy na podręczniki i od 1 września ruszamy – powiedział.

Dodał, że ograniczona zostanie wiedza o społeczeństwie i historia tradycyjna, by „druga połowa XX w. i pierwsze lata XXI w. były bardziej znane społeczeństwu”. Oprócz tego, jak przypomniał minister, rozbudowana zostanie edukacja dla bezpieczeństwa.

Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 185 tys. dzieci z Ukrainy

Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 185 tys. dzieci z Ukrainy, z czego 35 tys. to są dzieci w przedszkolach – powiedział we...

zobacz więcej

Czarnek podkreślił, że nie zostanie przywrócone przysposobienie obronne. – To się dzieje teraz w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej – przekazał.

Zaznaczył, że dodane zostaną elementy przysposobienia obronnego w postaci teoretycznej nauki obsługi broni w VIII klasie szkoły podstawowej, a w klasie I szkoły ponadpodstawowej wyjście na strzelnicę.

– W perspektywie dłuższej, ale nie od 1 września tego roku, będzie »biznes i zarządzanie«, czyli bardziej efektywne nauczanie przedsiębiorczości. Będzie również kwestia obligatoryjnego wyboru religii lub etyki – zapowiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej