RAPORT

Pogarda

Ruszają matury. W tym roku bez egzaminów ustnych

Egzamin napisze blisko 290 tysięcy tegorocznych absolwentów (fot. Samorzad.gov.pl)
Egzamin napisze blisko 290 tysięcy tegorocznych absolwentów (fot. Samorzad.gov.pl)

Najnowsze

Popularne

O godz. 9 rano absolwenci liceów i techników z całego kraju rozpoczną zdawanie matur. Egzamin napisze blisko 290 tys. tegorocznych absolwentów i 105 tys. osób, które chcą zdać maturę lub poprawić wyniki z ubiegłych lat. Do matury podejdzie też 41 uchodźców z Ukrainy.

Naukowcy wykryli w meteorytach wszystkie podstawowe składniki DNA i RNA

Naukowcy wykryli w meteorytach już wszystkie podstawowe składniki DNA i RNA – donosi NASA. Oznacza to, że kosmiczne skały mogły przyczynić się do...

zobacz więcej

Maturzyści napiszą obowiązkowy egzamin z języka polskiego, po południu będzie przeprowadzony egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej, ale nie jest to egzamin obowiązkowy. W czwartek matura z matematyki, a w piątek – z najchętniej wybieranego języka obcego – angielskiego.

Arkusze egzaminacyjne są dostarczane do szkół od świtu. – Przyjeżdża kurier, dyrektor dwa-trzy dni wcześniej dostaje maila z informacją, jaka jest zawartość paczki, która do niego przyjdzie. Także może się upewnić, że wszystko, co zamówił, w tej paczce jest. Dyrektor szkoły odbiera paczkę, kwituje odbiór tej paczki i zgodnie z procedurami powinien umieścić ją w sejfie i czekać do momentu kiedy może rozpocząć egzamin, razem z przewodniczącymi zespołów nadzorujących – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Matury 2022: co należy zabrać?


Dyrektor dodaje, że na egzamin każdy zdający może wziąć tylko niezbędne rzeczy.

– Musi przyprowadzić siebie, swoją wiedzę, dwa czarne długopisy, dowód osobisty lub paszport, jeśli nie ma jeszcze dowodu. Jakąś małą butelkę z wodą – tyle maturzysta potrzebuje, nie może wnieść na salę nic poza tym – wskazuje.

Ze względu na pandemię koronawirusa i wielomiesięczne zdalne nauczanie w poprzednich latach, w tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Jak mówi Smolik, egzaminu z przedmiotów dodatkowych nie da się nie zdać. – Nie ma progu zdawalności. Miał być wprowadzony od przyszłego roku, ale pojawi dopiero w 2025 r. – wyjaśnia.

Wystarczy do egzaminu podejść; wyniki egzaminu na poziomie rozszerzonym są uwzględniane przy rekrutacji do szkół wyższych, więc tutaj samo podejście nie wystarczy. – Trzeba uzyskać jak najwyższy wynik – wskazuje Smolik.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Matury potrwają do 20 maja, a terminy dodatkowe, dla osób, które z ważnych powodów nie mogły przystąpić do egzaminów w maju, będą od 1 do 15 czerwca. Wyniki matur abiturienci poznają 5 lipca. Tego same dnia otrzymają też świadectwa maturalne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej