RAPORT

Wojna na Ukrainie

Duda-Zełenski. „Demokratyczne wartości łączą nasze kraje”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – Demokratyczne wartości i tradycje, dążenie do sprawiedliwości łączą nasze kraje. Z całą mocą odczuwamy wsparcie Polski w walce Ukrainy o ochronę europejskich wartości – podkreślił ukraiński prezydent.

Zełenski do Dudy: „Andrzej, damy radę! Racja i sprawiedliwość są po naszej stronie”

„Bohaterscy Obrońcy Ukrainy potrzebują solidarności i wsparcia!” – napisał w poście w czwartek nad ranem prezydent Polski Andrzej Duda, informując...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Zełenski pogratulował obchodzonej dziś 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Poruszono między innymi temat sankcji, odporu rosyjskiej agresji, pomocy Ukrainie oraz powojennej odbudowy Ukrainy” – poinformowano we wpisie zamieszczonym na profilu Kancelarii Prezydenta na Twitterze

Prezydent Ukrainy poinformował Andrzeja Dudę o sytuacji na froncie, walce z rosyjskim najeźdźcą oraz o tragicznej sytuacji w oblężonym przez Rosjan Mariupolu. Prezydenci rozmawiali o dalszej pomocy militarnej dla walczącej Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie przekazanej dotychczas pomocy przez stronę polską.

Przywódcy zgodzili się co do tego, że należy nieustannie wywierać presję na Rosję, szczególnie poprzez nakładanie coraz bardziej dotkliwych sankcji. – Rosja rozpoczęła wojnę energetyczną przeciwko Polsce i całej Europie – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił też, że niezwykle ważne są wszelkie inicjatywy innych krajów angażujących się w prowadzoną już odbudowę Ukrainy ze zniszczeń dokonanych przez rosyjskich agresorów.

Zobacz także: Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Andrzejem Dudą: Jestem wdzięczny Prezydentowi i Polakom


Zaznaczył też, że docenia rolę Polski i jej wsparcie w staraniach Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej oraz pomoc, jaką udzielają obywatele Polski uchodźcom z dotkniętej wojną Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zaprosił również prezydenta Polski do wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski regularnie rozmawiają telefonicznie, w połowie kwietnia polski prezyndent wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii przyjechali do Kijowa. Pojechali między innymi do Borodianki, miejsca jednej wielu rosyjskich zbrodni wojennych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej