RAPORT

Pogarda

Hiszpańskie media chwalą polskie Borsuki

Produkowany w Polsce bojowy wóz piechoty Borsuk (fot. hsw.pl)
Produkowany w Polsce bojowy wóz piechoty Borsuk (fot. hsw.pl)

Najnowsze

Popularne

Hiszpański dziennik „El Espanol” opublikował artykuł, w którym chwali pojazd opancerzony Borsuk. Jak stwierdzono, ten wyprodukowany w Polsce bojowy wóz piechoty może być „wszechstronnym środkiem obrony w sytuacji ewentualnej rosyjskiej agresji”.

Portugalski generał: Silna polska armia kluczem dla bezpiecznej Europy

Znaczenie polskich sił zbrojnych dla bezpieczeństwa Europy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest ogromne – ocenił w sobotę w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Gazeta odnotowuje, że polskie siły zbrojne mają już kilka prototypów tego pojazdu „zdolnego do działań zarówno na lądzie, jak i w wodzie”.

Borsuk, jak wskazuje hiszpański dziennik, łatwo dostosowuje się do terenu, a także ma wysokie zdolności ofensywne i defensywne, w tym m.in. wysoką odporność balistyczną. „Wytrzymuje bezpośrednie strzały z broni małokalibrowej i granatników przeciwpancernych, jak też eksplozje improwizowanych ładunków wybuchowych czy min” – napisał „El Espanol”.

Dziennik przypomina, że ten wyprodukowany przez Hutę Stalowa Wola bojowy wóz piechoty jest stosunkowo lekkim pojazdem, ważącym 25 ton w swojej wersji podstawowej, „co sprzyja jego możliwościom w wodzie”.

„El Espanol” twierdzi, że ogłoszona w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę przez władze Polski modernizacja armii będzie przejawiać się włączeniem do arsenału Wojska Polskiego właśnie takich pojazdów jak Borsuk.

W Borsuku zmieści się trzyosobowa załoga oraz sześciu żołnierzy desantu w bojowym rynsztunku. Do dyspozycji załogi będą urządzenia komunikacji cyfrowej Fonet i informatyczne systemy zarządzania polem walki a także sensory ostrzegające przed laserowym opromieniowaniem.

Borsuk ma mieć zautomatyzowaną bezzałogową wieżę bojową z 30-mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal. 7,62 UKM-2000 C - produkowanym w Polsce. Na jego pokładzie znajdzie się też i podwójna wyrzutnia kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike. Będzie wyposażony w obserwacyjne głowice optoelektroniczne i sensory.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej