RAPORT

Pogarda

Słowacja będzie ubiegać się o zwolnienie z embarga na import rosyjskiej ropy

Niemal cały popyt na ropę na Słowacji zaspokajany jest z importu z Rosji (fot. Shutterstock/RachenStocker)
Niemal cały popyt na ropę na Słowacji zaspokajany jest z importu z Rosji (fot. Shutterstock/RachenStocker)

Najnowsze

Popularne

Słowacja będzie starać się o zwolnienie z embarga na rosyjską ropę, jeśli takie embargo znajdzie się w kolejnym pakiecie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji – poinformowało we wtorek słowackie ministerstwo gospodarki.

Dwa scenariusze zakończenia wojny. Moskwa przyzna się do „chorego dyktatora”?

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego wskazuje na dwa możliwe – zdaniem Kijowa – scenariusze zakończenia wojny. Pierwszy to rozpad Federacji...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Resort podkreśla, że niemal cały popyt na ropę na Słowacji zaspokajany jest z importu z Rosji, a obecnie zapasy tego surowca starczą na 120 dni.

„Jeśli dojdzie do zatwierdzenia embarga na rosyjską ropę w ramach dalszego pakietu sankcji wobec Rosji, Słowacja wystąpi o zwolnienie z tego zobowiązania” – oświadczyło ministerstwo, cytowane przez agencję Reuters.

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy – poinformował w poniedziałek portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.

Bulwersujące słowa Franciszka. Mówił o „szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji”

Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację tę złożył w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji – twierdzi Politico.

Według szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella nowy pakiet sankcji miałby być zatwierdzony na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE, 10 lub 16 maja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej