RAPORT

Tusk kontra Tusk

Premier: Polska Konstytucja z 1791 r. wykluczała niewolnictwo

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że trudne czasy wymagają szybkich, zdecydowanych działań (fot. Forum/ Jacek Szydlowski)
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że trudne czasy wymagają szybkich, zdecydowanych działań (fot. Forum/ Jacek Szydlowski)

231 lat temu przyjęto uchwałę Sejmu Wielkiego ustanawiającą Konstytucję. Pierwszy w Europie i drugi na świecie, po amerykańskim, tak rewolucyjny jak na tamte czasy dokument ustrojowy. Polska Konstytucja była dalej idąca niż ta zza oceanu, bo wykluczała niewolnictwo – podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych.

3 maja. Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Kościół w Polsce obchodzi 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowiona została przez papieża Benedykta XV w 1920 roku...

zobacz więcej

„231 lat temu przyjęto uchwałę Sejmu Wielkiego ustanawiającą Konstytucję. Pierwszy w Europie i drugi na świecie, po amerykańskim, tak nowoczesny i rewolucyjny jak na tamte czasy dokument ustrojowy, który okazał się nie do przyjęcia dla naszych absolutystycznych, antydemokratycznych sąsiadów, późniejszych zaborców – Prus, Rosji i Austrii. Zresztą, polska Konstytucja była nawet dalej idąca niż ta zza oceanu, bo wykluczała niewolnictwo” – podkreślił premier we wpisie na Facebooku w Święto Narodowe Trzeciego Maja.

„Polska nie byłaby dziś w tym miejscu, gdyby nie...”


Jak przypomniał, w zeszłym roku napisał, że nie byłoby Konstytucji 3 maja, gdyby nie znalazły się osoby, które na pierwszym miejscu stawiały dobro Polski. „To zdanie pozostaje aktualne w całej swojej mocy i można je odnieść również do dzisiejszej sytuacji – Polska nie byłaby dziś w tym miejscu, gdyby nie znalazły się osoby, które wzięły na siebie ciężar bardzo trudnych, ryzykownych i odpowiedzialnych decyzji za losy państwa i jego bezpieczeństwo w wymiarze ekonomicznym i militarnym” – zaznaczył Morawiecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

231 lat temu uchwalono Konstytucję 3 maja

231 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie...

zobacz więcej

„Nigdy więcej nie możemy pozwolić, by ster rządów był w rękach polityków, którzy bardziej martwili się o stan zadowolenia obcych z naszej słabości, niż ich niezadowolenia będącego rezultatem naszej rosnącej siły. Przekonanie, że tylko słaba i usłużna Polska, która dla sąsiadów nie stanowi wyzwania i konkurencji, może być bezpieczna – nie sprawdziło się ani kiedyś, ani teraz!” – oświadczył.

„Trudne czasy wymagają szybkich, zdecydowanych działań”


Szef rządu zauważył, że „ponad 2 wieki temu nasi przodkowie podjęli bardzo trudne, ale potrzebne reformy”. „Dziś my również zmieniamy, reformujemy, ulepszamy i zabezpieczamy Polskę. Trudne czasy wymagają szybkich, zdecydowanych działań. Pomni doświadczeń historii nie możemy pozwolić, by kosztem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej sojuszników jeden z agresywnych sąsiadów wywoływał wojnę i mordował niewinnych ludzi” – zaznaczył premier.„Z szacunku do historii i nauki ojców Konstytucji 3 maja zrobimy wszystko, by Polska była bezpieczna, a zaborcza polityka oparta o grabież, ludobójstwo, wtrącanie się w losy suwerennych narodów i kradzież nieswoich ziem została wyeliminowana raz na zawsze. To powinien być trwały, polski wkład w historię świata!” - podkreślił Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej