RAPORT

Pogarda

Dwa scenariusze zakończenia wojny. Moskwa przyzna się do „chorego dyktatora”?

Władimir Putin zostanie zastąpiony? (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Władimir Putin zostanie zastąpiony? (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego wskazuje na dwa możliwe – zdaniem Kijowa – scenariusze zakończenia wojny. Pierwszy to rozpad Federacji Rosyjskiej; drugi: zmiana władz na Kremlu – ocenia Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Bulwersujące słowa Franciszka. Mówił o „szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji”

Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację tę złożył w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Pierwsza opcja to rozpad Rosji na trzy lub więcej części. Druga to względne zachowanie integralności terytorialnej Rosji przy zmianie władz tego kraju – powiedział Budanow.

„Większość rosyjskich przywódców zdaje sobie sprawę”


Według niego, w przypadku drugiego rozwiązania nowy przywódca będzie musiał ogłosić, że „jego” Rosja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i że była „rządzona przez chorego dyktatora”.

– To są dwa wyjścia. Większość rosyjskich przywódców wojskowo-politycznych zdaje sobie z tego sprawę. I dlatego jest tak wiele prób dialogu ze światem zachodnim, pomimo oficjalnej retoryki, którą wszyscy tam stosują. Ale ta nieoficjalna jest zupełnie inna: boją się utraty bogactwa i rozumieją, że to wszystko bardzo szybko się dla nich może skończyć – powiedział Budanow. Szef ukraińskiego wywiadu wyraził przekonanie, że Ukraina wygra wojnę, zaznaczając, że „pozostawienie Putinowi drogi odwrotu jest jedną ze strategii, ale jest to prawie nierealne”.

– Jest zbrodniarzem wojennym w oczach całego świata. To jest jego koniec, wpędził się w ślepy zaułek – podsumował Budanow.

Zobacz także: Rzeźnicy z Buczy. Oficjalnie: pierwszy podejrzany dowódca to Siergiej Kołocej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej