RAPORT

Pogarda

Bulwersujące słowa Franciszka. Mówił o „szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji”

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację tę złożył w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”, opublikowanym we wtorek. Przyznał, że wciąż czeka na odpowiedź Putina i obawia się, że nie chce on teraz tego spotkania.

Papież: Cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy

„Cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy” – powiedział w niedzielę papież Franciszek. To, co się tam dzieje nazwał „makabrycznym...

zobacz więcej

W rozmowie z włoską gazetą papież poinformował, że po 20 dniach wojny na Ukrainie poprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina o przekazanie Putinowi wiadomości, iż jest gotów pojechać do Moskwy.

– Oczywiście konieczne było to, by przywódca Kremla »otworzył jakieś okno«. Nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi i wciąż nalegamy, choć obawiam się, że Putin nie może i nie chce tego spotkania w tym momencie – stwierdził Franciszek.

Następnie dodał: „Jak można nie zatrzymywać takiej brutalności?”.

– Do Kijowa na razie nie jadę – wyjaśnił papież. Przypomniał, że wysłał na Ukrainę dwóch kardynałów: Michaela Czerny'ego i Konrada Krajewskiego.

– Ale ja czuję, że nie powinienem jechać. Najpierw muszę pojechać do Moskwy, muszę spotkać się z Putinem. Ale ja też jestem księdzem, co mogę zrobić? Robię to, co mogę. Gdyby Putin otworzył drzwi... – zaznaczył.

Zobacz także: Putin trzykrotnie odmówił papieżowi. Watykan chciał pomóc cywilom z Mariupola

Przywołując swoją marcową rozmowę wideo z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem Franciszek stwierdził: „Przez pierwszych 20 minut z kartką w ręku przeczytał mi wszystkie usprawiedliwienia wojny. Słuchałem go i powiedziałem mu: »ja z tego nic nie rozumiem«“.

USA już w 2018 r. ostrzegały NATO przed Niemcami i umacnianiem Rosji [WIDEO]

Donald Trump już w 2018 r. przestrzegał NATO przed uzależnieniem krajów członkowskich od Rosji oraz pompowania ogromnych pieniędzy w gospodarkę...

zobacz więcej

– Patriarcha nie może stać się ministrantem Putina – dodał.

Papież potwierdził, że zaplanowane byłego jego spotkanie z Cyrylem 14 czerwca w Jerozolimie. – Ale teraz także on zgadza się, by się wstrzymać – przyznał.

Ujawnił też, co usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbana podczas audiencji 21 kwietnia: „Kiedy go spotkałem, powiedział mi, że Rosjanie mają plan, iż 9 maja wszystko się skończy. Mam nadzieję, że tak będzie; zrozumiałoby się w ten sposób eskalację w tych dniach”.

– Bo teraz to już nie tylko jest Donbas, jest Krym, Odessa, ale i odcięcie Ukrainy od portu nad Morzem Czarnym; wszystko. Ja jestem pesymistą, ale musimy zrobić, co możliwe, by wojna zatrzymała się – zaznaczył papież.

Według Franciszka jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być „szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”. – To złość; nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona – dodał.

Kanclerz Niemiec nie chce jechać do Kijowa. Podał powód

Szef niemieckiego rządu Olaf Scholz stwierdził, że nie decyduje się na podróż do Kijowa, bo wcześniej władze Ukrainy zablokowały przyjazd...

zobacz więcej

Czołgi na niewiele się zdają


Wyznał, że nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy słuszne jest dostarczanie broni Ukraińcom. „Nie umiem odpowiedzieć, jestem za daleko – powiedział – Jasną rzeczą jest to, że na tej ziemi wypróbowywana jest broń. Rosjanie wiedzą teraz, że czołgi na niewiele się zdają i myślą o innych rodzajach broni. Wojny prowadzi się po to, by wypróbować broń, jaką wyprodukowaliśmy”.

– Tak było podczas hiszpańskiej wojny domowej, przed drugim konfliktem światowym. Handel bronią to skandal; niewielu go zwalcza – zauważył.

Przywołał opisywany przez prasę przypadek z Włoch: „Dwa albo trzy lata temu do Genui przypłynął statek z transportem broni, który miał zostać przeniesiony na wielki transportowiec, płynący do Jemenu. Pracownicy portu nie chcieli tego zrobić. Powiedzieli: myślimy o dzieciach z Jemenu”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– To mała rzecz, ale piękny gest. Powinno być wiele innych takich – uważa Franciszek.

Według „Corriere della Sera” we wtorek papież ma poddać się małemu zabiegowi chirurgicznemu w związku z dotkliwym bólem kolana, na który uskarża się od dłuższego czasu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej