RAPORT

Pogarda

Premier: Przedsiębiorcy potrzebują rąk i głów do pracy

W tej chwili w Polsce jest ponad 2.5 miliona uchodźców (fot. Shutterstock/Petr Smagin)
W tej chwili w Polsce jest ponad 2.5 miliona uchodźców (fot. Shutterstock/Petr Smagin)

Najnowsze

Popularne

Praca Ukraińców może być wielką wartością dodaną w gospodarce; nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy – mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem „Gazeta Polska”.

Bartoszewicz: Niezbędna jest interwencja państwa wobec banków

Niezbędna jest interwencja ze strony władz państwowych w stosunku do banków, które nadużywają swojej pozycji rynkowej wobec klientów – powiedział...

zobacz więcej

Całość wywiadu ukaże się w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”, który pojawi się w sprzedaży w środę. Fragmenty rozmowy z szefem rządu zostały opublikowane we wtorek.

Szef rząd wyliczył, że mamy w tej chwili w Polsce nawet ponad 2.5 miliona uchodźców, w 90 proc. to kobiety i dzieci, część z nich to osoby starsze. Razem z Ukraińcami, którzy wcześniej pracowali u nas, to ponad 3,5 miliona.

W tym kontekście premier ostrzegł przed fake newsami, dotyczącymi uchodźców, rozpowszechnianymi przez rosyjską piątą kolumnę. – Warto mieć na uwadze, że ci Ukraińcy także pracują dla Polski. Bo przecież są u nas ugrupowania, także po stronie prawicowej, które starają się zniechęcić Polaków do tego patriotycznego, obywatelskiego wysiłku, z którym mamy do czynienia – powiedział.

Atomowa porażka Rosji. Fińska spółka zrywa współpracę

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką –...

zobacz więcej

Wskazał, że są „to ludzie, którzy prowadzą często wojnę informacyjną, produkują fake newsy, tak jakby działali na zlecenie Putina”. – Np. nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy – podkreślił szef rządu.

Najniższy poziom bezrobocia


Zauważył również, że polska gospodarka potrzebuje w tej chwili rąk do pracy. – Chciałbym zwrócić uwagę, że dziś mamy najniższy poziom bezrobocia w historii III RP – powiedział premier.

– Gdy spotykam się z przedsiębiorcami, to pierwsze zdanie w tych rozmowach brzmi: potrzebujemy rąk i głów do pracy. Dlatego praca Ukraińców zamieszkujących w Polsce może być wielką wartością dodaną w naszej gospodarce – podkreślił Morawiecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Szokujące kulisy umowy Tuska z Putinem. „Prezes miał 2 minuty na podpisanie 40-letniej umowy!”

Politycy PO przekonują, że uniezależnili Polskę od rosyjskiego gazu. Jednak odtajniony raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący negocjacji...

zobacz więcej

Nie ma pracowników na budowach


– Dzisiaj na polskich budowach, ze względu na to, że wielu ukraińskich mężczyzn wyjechało na wojnę, spełniając swój wielki, patriotyczny obowiązek wobec suwerennej Ukrainy, zaczyna brakować pracowników – zauważył szef rządu.

– Ale najważniejsze: pamiętajmy, że obrona Ukrainy, to także obrona Polski – przekonywał. – Na tamtych szańcach, Ukraińcy walczą za nas. Jesteśmy im winni wdzięczność. Dlatego cieszę się, że niemal wszyscy Polacy przyjęli potrzebujących wsparcia uchodźców wojennych z otwartymi sercami zgodnie z zasadą: gość w dom, Bóg w dom – powiedział premier.

Zobacz także: Kolejny rosyjski biznesmen powiązany z Gazpromem nie żyje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej