RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polowanie na „ochotników”. W Rosji trwa nieoficjalna mobilizacja

Nowi żołnierze mają uzupełnić straty poniesione w walkach na Ukrainie (fot.  Pierre Crom/Getty Images)
Nowi żołnierze mają uzupełnić straty poniesione w walkach na Ukrainie (fot. Pierre Crom/Getty Images)

W Rosji trwa nabór żołnierzy do walki na Ukrainie, którego normy przewidują, że okręgi federalne (oprócz Moskwy) mają dostarczać po 200 „ochotników” tygodniowo – informuje w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy.

„Przerażające znaleziska w obwodzie kijowskim”. Już ponad 1200 ciał

W obwodzie kijowskim odnaleziono dotychczas ciała ponad 1200 osób zabitych przez rosyjskich żołnierzy. Zwłoki zostały przekazane do ekspertyzy...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„W Rosji aktywizuje się kampania naboru »ochotników« do podpisania kontraktu na służbę wojskową – pisze Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony (HUR) w Telegramie. Jak wskazano, zalecenia władz przewidują „200 ochotników co tydzień z każdego okręgu federalnego oprócz Moskwy”.

Według informacji ukraińskiego wywiadu nowi żołnierze mają uzupełnić straty poniesione w walkach na Ukrainie. Dodatkowo ma powstać kilka nowych pododdziałów. Priorytet mają mieć ci, którzy odbyli wcześniej służbę wojskową.

„Władze wojskowe Rosji ustaliły precyzyjne »normy«, w okręgach sybirskim i dalekowschodnim to 200 osób tygodniowo – pisze HUR.

W Rosji jest w sumie siedem okręgów federalnych. Wśród „ochotników” prowadzona jest agitacja. Jak pisze HUR, powtarzane są tradycyjne rosyjskie narracje, dotyczące „kolektywnego Zachodu” i „nieistniejącej Ukrainy”. Władze obiecują im także poprawę sytuacji materialnej.

W związku z rozpoczęciem wojny z Ukrainą Rosja nie ogłosiła mobilizacji. Władze rosyjskie nazywają prowadzoną od 24 lutego wojnę na Ukrainie „specjalną operacją wojskową”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej