RAPORT

Pogarda

Atomowa porażka Rosji. Fińska spółka zrywa współpracę

Elektrownia Hanhikivi miała powstać do 2029 r. (fot. PAP/ EPA/Fennovoima)
Elektrownia Hanhikivi miała powstać do 2029 r. (fot. PAP/ EPA/Fennovoima)

Najnowsze

Popularne

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – przekazały władze spółki. Zakończył się „jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej” – komentuje prasa.

Finlandia kończy z rosyjskimi paliwami. To będzie jednak kosztować

Finlandia jest w stanie zastąpić paliwa z Rosji w swoim koszyku energetycznym w rozsądnym terminie, jednak z pewnością odbije się to na ich cenach...

zobacz więcej

Powodem rozwiązania umowy, jak podano w komunikacie fińskiego przedsiębiorstwa, są „znaczące opóźnienia”, „niezdolność” strony rosyjskiej do realizacji projektu oraz „ryzyko związane z wojną na Ukrainie”.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Projekt wart 7 mld euro


Projekt fińsko-rosyjskiego konsorcjum budowy reaktora Hankikivi w Pyhajoki na północno-zachodnim wybrzeżu kraju należał do jednych z największych prywatnych inwestycji w Finlandii, o szacowanej łącznej wartości ok. 7 mld euro. Fennovoima otrzymała zgodę parlamentu na budowę elektrowni w 2010 r.

Rozpoczęcie współpracy przy dostawie reaktora ze stroną rosyjską od samego początku wzbudzało kontrowersje, gdy zbiegło się z aneksją Krymu przez Rosję w 2014 r.

Wniosek o przyznanie pozwolenia na budowę był rozpatrywany przez ministerstwo od 2015 r., ale ostatecznie nie został zrealizowany z uwagi m.in. na brak dokumentów i raportów potwierdzających bezpieczeństwo radiacyjne. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę pod koniec lutego tego roku premier Sanna Marin oraz minister Lintila dali do zrozumienia, że projekt nie może być kontynuowany. Według pierwotnych planów pozwolenie na budowę miało być przyznane w 2022 r., rozpoczęcie prac konstrukcyjnych zaplanowano na 2023 r., a uruchomienie elektrowni miało nastąpić w 2029 r. Reaktor miał dostarczać ok. 10 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Miała być to trzecia elektrownia jądrowa w Finlandii.

Zobacz także: Terminal LNG w Świnoujściu. Dlaczego rząd PO opóźniał kluczową dla Polski inwestycję? [KALENDARIUM]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej