RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spór o KPO. Żukowska do Kierwińskiego: Myślicie, że Polacy mają sklerozę?

Anna Żukowska, Marcin Kierwiński (fot. PAP/Albert Zawada, Mateusz Marek)
Anna Żukowska, Marcin Kierwiński (fot. PAP/Albert Zawada, Mateusz Marek)

Przez polski rząd Polacy nadal nie mają pieniędzy z KPO i to jest podstawowy problem – twierdzi sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Odpowiedziała mu na Twitterze posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. „Przecież nie chcieliście ratyfikować tych pieniędzy. Myślicie, że Polacy mają sklerozę?” – napisała.

Kiedy zakończenie negocjacji w sprawie KPO? Rząd ostrożny w przewidywaniach

Nie jestem przesadnym optymistą co do szybkiego zakończenia negocjacji z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy – powiedział w...

zobacz więcej

Kierwiński w Polskim Radiu 24 mówił, że środki na pomoc dla uchodźców z Ukrainy są nam bardzo potrzebne. – Nie rozumiem zachowania UE, która ich nie chce przyznać, to nie jest mądre zachowanie – dodał i ocenił, że to „jest kropla w morzu w porównaniu z Krajowym Planem Odbudowy”.

– Ale te środki są niczym w porównaniu ze środkami, które są blokowane z uwagi na nieudolność rządu PiS i wrogą postawę Ziobry. Bo nie mam wątpliwości, że jeśli dziś, w warunkach wojny ktoś blokuje pieniądze dla Polski, a to jest pan minister Ziobro, to jest albo szaleńcem, albo działa w interesie obcych państw – powiedział sekretarz generalny PO.

Zapewnił też, że w Parlamencie Europejskim „europosłowie PO zagłosują za każdym rozwiązaniem, które będzie przyspieszać perspektywę otrzymania przez Polaków pieniędzy z KPO”.

„Przecież nie chcieliście ratyfikować tych pieniędzy. Myślicie, że Polacy mają sklerozę?” – skomentowała wypowiedź Kierwińskiego posłanka Żukowska.

Puda: Unia blokuje środki z KPO z powodów politycznych

– Decyzja o blokadzie Krajowego Planu Odbudowy jest wyłącznie polityczna – ocenił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Jak...

zobacz więcej

„Po pierwsze nie chcieliśmy, aby PiS te pieniądze Polakom zabrał. Po drugie za czym i z kim Pani głosowała wszyscy wiedzą. Po trzecie proponuje przestać szukać wrogów po stronie opozycji a zająć się walką z PiS. Wszyscy to po stronie opozycji rozumieją, tylko Pani nie” – odpowiedział jej przedstawiciel Platformy.

Żukowska pytała go, czy przeszkadza mu „przypominanie waszego błędu”. „Tak, wszyscy wiedzą, że ja, w przeciwieństwie do Ciebie, głosowałam za ratyfikacją Europejskiego Funduszu Odbudowy. Natomiast krytyka Waszej decyzji jeszcze nie czyni z Was wroga, zejdź z wysokiego C, bo strasznie fałszujesz” – skomentowała.

Przypomnijmy, na początku maja 2021 r. Sejm przegłosował przyjęcie rządowego projektu ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej. „Za” głosowali głównie politycy Zjednoczonej Prawicy (poza Solidarną Polską), Lewicy i PSL. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, a Konfederacja była przeciw.

Aby otrzymać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-27 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej