RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rzecznik rządu Węgier: Sprzeciwiamy się wszelkim sankcjom na rosyjski gaz i ropę

Viktor Orban (fot. Janos Kummer/Getty Images)
Viktor Orban (fot. Janos Kummer/Getty Images)

Węgry nadal sprzeciwiają się jakimkolwiek sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy – przekazał rzecznik rządu Zoltan Kovacs.

Przełom w unijnych sankcjach? Niemcy mówią o embargu na rosyjską ropę

Ministrowie energetyki państw UE na nadzwyczajnym spotkaniu w poniedziałek będą dyskutować nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji. Wiele...

zobacz więcej

„Stanowisko Węgier dotyczące jakiegokolwiek embarga na gaz i ropę nie zmieniło się: nie popieramy go” – napisał Kovacs w odpowiedzi na zapytanie Agencji Reutera.

W połowie kwietnia węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto poinformował, że Węgry nie poprą sankcji obejmujących ropę i gaz. Jak argumentował, ważnym aspektem bezpieczeństwa kraju jest bezpieczeństwo energetyczne, a obecny rząd robi wszystko, aby Węgrzy nie musieli płacić ceny za „wojnę między Ukrainą a Rosją”.

Unia Europejska ma zaproponować stopniowy zakaz importu rosyjskiej ropy w ramach nowego pakietu sankcji, który ma być omawiany w tym tygodniu – podaje dziennik „Guardian”. Zdaniem polskiej minister klimatu Anny Moskwy sankcje na rosyjski gaz oprócz Węgier hamują także Austria i Niemcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej