RAPORT

Pogarda

Miliony ton zboża zablokowane po ataku Rosji. ONZ mówi o głodzie

Takiego wzrostu cen żywności nie było na świecie od dziesiątek lat (fot. Ievgen Postovyk/Shutterstock com)
Takiego wzrostu cen żywności nie było na świecie od dziesiątek lat (fot. Ievgen Postovyk/Shutterstock com)

Najnowsze

Popularne

Prawie 4,5 mln ton zboża jest zablokowanych w ukraińskich portach. Produkty nie mogą być eksportowane przez zamknięte szlaki morskie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Takie dane przedstawił Martin Frick ze Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Alarm żywnościowy. Wojna na Ukrainie oznacza głód dla chrześcijan w Iraku

Skutki wojny na Ukrainie odczuwalne są na całym świecie. Konsekwencje rosyjskiej inwazji dotykają nawet tak odległych państw jak Irak, który...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Przed atakiem Kremla Ukraina była jednym z największych światowych eksporterów pszenicy i producentów kukurydzy. Według ONZ wiele krajów jest uzależnionych od dostaw ukraińskiego zboża.

– Głód nie powinien być bronią – powiedział Martin Frick. Wezwał do wznowienia dostaw żywności z Ukrainy do innych krajów w celu złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego.

Kraje zachodnie wielokrotnie ostrzegały przed możliwym kryzysem żywnościowym i głodem w wielu krajach z powodu wojny Rosji przeciwko Ukrainą. W marcu ONZ odnotowała wzrost cen żywności o ponad 12 procent. To rekordowy wskaźnik od 1990 roku.

Rosnące ceny i zakłócenia dostaw zagrażają sytuacji żywnościowej na Bliskim Wschodzie, w Afryce i niektórych częściach Azji, gdzie ludność jest stale niedożywiona.

Przeczytaj także: Ceny żywności ze zbóż będą rosły, jeśli nie zmieni się sytuacja na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej