RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Morawiecki do włoskiej opozycji: Wojna pokazuje, jak niezbędne są państwa narodowe

Premier Polski Mateusz Morawiecki (fot. FB/Fratelli d'Italia)
Premier Polski Mateusz Morawiecki (fot. FB/Fratelli d'Italia)

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w przesłaniu na kongres opozycyjnej partii Bracia Włoch, że „wojna na Ukrainie pokazuje, jak niezbędne są państwa narodowe”. – Sami Ukraińcy pokazali to, walcząc heroicznie o każdy centymetr swojej ziemi – dodał.

Włoska propozycja. „Jesteśmy gotowi być gwarantem neutralności Ukrainy”

Włochy są gotowe być gwarantem neutralności Ukrainy w ramach porozumienia po zakończeniu wojny – oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi di Maio...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Prawicowe włoskie ugrupowanie Giorgii Meloni jest sojusznikiem PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. W sondażach poparcia we Włoszech jest na pierwszym miejscu.

W przesłaniu wideo na konferencję programową partii w Mediolanie szef polskiego rządu, cytowany przez włoską agencję informacyjną ANSA, podkreślił: „Kongres Braci Włoch jest promieniem nadziei; wasze znakomite rezultaty w sondażach zwiastują wiatr zmian w polityce europejskiej”.

Morawiecki zaznaczył, że grupa EKR „zawsze była bardzo krytyczna” wobec prezydenta Rosji Władimira Putina i to na długo przed jego agresją na Ukrainę.

Zobacz także: Deklaracja o przyszłości UE. Przewodnicząca partii Bracia Włosi złożyła podpis


Dodał, że takiej „dalekowzroczności jeszcze do niedawna brakowało w Europie”. Zwracając się do liderki ugrupowania Giorgii Meloni, powiedział: „Twoja partia nazywa się Bracia Włoch, ale nasze dobre relacje sprawiają, że myślę o was jako braciach, siostrach Europy; Europy narodów i Europy tożsamości”.

23-latka z Włoch walczy na Ukrainie. Jest pilotem myśliwca

W Międzynarodowym Legionie wspierającym Ukraińców w obronie przed rosyjską agresją są głównie mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nim...

zobacz więcej

– Europa narodów – to jest nasz wspólny cel. Niektórzy politycy dalej powtarzają: „więcej Europy”, jakby to było panaceum, które może rozwiązać wszystkie problemy naszego kontynentu – stwierdził polski premier.

Zauważył następnie: „Wojna na Ukrainie pokazuje, jak bardzo niezbędne są państwa narodowe. Sami Ukraińcy pokazali to, walcząc heroicznie o każdy centymetr swojej ziemi. Wojna na Ukrainie przypomniała nam też o innej ważnej rzeczy; że Europa potrzebuje amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa i że NATO jest naszym niezastąpionym parasolem ochronnym”.

– W zmieniającym się świecie państwa NATO są czymś więcej niż tylko zwykłym sojuszem obronnym. Stanowią one oś wspólnych wartości, na których opiera się ten sojusz – mówił Morawiecki.

Dodał, że kolejna lekcja płynąca z wojny na Ukrainie dotyczy bezpieczeństwa energetycznego.

Czytaj także: Włochy: Ambasadorowie ostrzegają przed rosyjską dezinformacją


Przewodnicząca włoskiej partii pogratulowała Jarosławowi Kaczyńskiemu

Przewodnicząca partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgia Meloni złożyła Jarosławowi Kaczyńskiemu gratulacje z powodu ponownego wyboru na...

zobacz więcej

– To oczywiste, że bezpieczeństwa w dziedzinie energii, jak w każdej innej, nigdy nie zapewni kraj, który brutalnie i bez żadnego powodu atakuje sąsiadów – mówił polski premier.

– Nie możemy być uzależnieni od watażki i jego pobudek. Nasze pieniądze nie mogą finansować jego brudnych wojen – powiedział szef polskiego rządu.

Dodał też: „Razem udowodniliśmy, że Europa narodów nie ma nic wspólnego z egoizmem i że wspólne cele oraz wartości są gwarancjami jedności, większymi i silniejszymi od instytucji”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Morawiecki życzył opozycyjnej partii powodzenia w następnych wyborach parlamentarnych i stwierdził: „Włochy potrzebują waszego sukcesu, a Europa liczy na was”.

Liderka Braci Włoch podziękowała premierowi Polski za słowa wsparcia dla jej partii. „Nasze zaangażowanie dla Europy narodów wolnych i suwerennych, która szanuje i broni każdą tożsamość narodową, wciąż trwa” – napisała Giorgia Meloni na Twitterze.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej