RAPORT

Wojna na Ukrainie

Potężne manewry 20 krajów NATO w Polsce. Nie wolno nagrywać konwojów

7 tys. żołnierzy z państw NATO i partnerskich oraz 3 tys. jednostek sprzętu (fot. Twitter/Zelazna_Dywizja)
7 tys. żołnierzy z państw NATO i partnerskich oraz 3 tys. jednostek sprzętu (fot. Twitter/Zelazna_Dywizja)

W niedzielę zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W zaplanowanych, wspólnych szkoleniach w Polsce weźmie udział m.in. ponad 7 tys. żołnierzy z państw NATO i partnerskich. Wojsko przypomina, by nie wolno publikować zdjęć ani nagrań z przejazdów kolumn wojskowych. Ćwiczenia odbędą się m.in. w obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu i będą trwały do końca maja.

Więcej pojazdów wojskowych na drogach. Wojsko apeluje

Od niedzieli na drogach niemal całego kraju będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami – poinformowała...

zobacz więcej

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, od 1 do 27 maja br. odbywać się będą ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. „W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 000 żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 000 żołnierzy i 3 000 jednostek sprzętu” – wskazano.

Resort zaznaczył, że DE22 i SR 22 należą do „serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie”. Dodano, że narodowy i międzynarodowy proces ich planowania rozpoczął się w 2021 roku.

Wyjaśniono, że Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami oraz partnerami USA i NATO.

Jak podano, Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentować będą żołnierze: 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

#ŚwiadomiZagrożeń. Wojsko Polskie: Chrońmy dane, bądźmy świadomi zagrożeń

Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia czy dokumenty...

zobacz więcej

Gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe?


„Szkolenie w ramach DE22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. w obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu. V Korpus SZ USA jest odpowiedzialny za dowodzenie całością sił zaangażowanych w ćwiczenia DE22” – poinformowano.

Resort przekazał, że w trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. „Zrealizowane zostaną między innymi epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe” – wskazano.

Zgodnie z informacją MON, podczas ćwiczenia Swift Response, 6 Brygada Powietrznodesantowa stanowić będzie trzon sił zaangażowanych w operację powietrznodesantową. „550 polskich żołnierzy będzie szkolić się na terytorium Litwy i Łotwy razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi" - wskazano.

Zwrócono uwagę, że „przerzut dużej liczby sił i sprzętu, realizowany w ramach tych ćwiczeń wymaga wieloaspektowego zaangażowania ze strony państw-gospodarzy”.

Premier: mamy zabezpieczone dostawy gazu z różnych źródeł

– Odcięcie gazu przez Rosję nie jest dla nas poważnym zagrożeniem; mamy nie tylko odpowiednie zapasy, ale przede wszystkim od lat zabezpieczone...

zobacz więcej

Resort wyjaśnił, że „wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą przećwiczeniu, zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO, procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora”.

Wojsko apeluje: Nie udostępniaj zdjęć kolumn wojskowych


W ramach ćwiczeń od 1 maja do końca miesiąca po drogach woj.: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Będzie można je spotkać na autostradach, drogach ekspresowych i drogach krajowych.

Wojsko zwróciło się z apelem, aby chronić dane dotyczące przejazdów kolumn wojskowych. „Prosimy, nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń” – napisano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej