RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Putin trzykrotnie odmówił papieżowi. Watykan chciał pomóc cywilom z Mariupola

Władimir Putin, Papież Franciszek (fot. Vatican Pool/Getty Images)
Władimir Putin, Papież Franciszek (fot. Vatican Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek trzykrotnie zwracał się do Władimira Putina o umożliwienie ewakuacji mieszkańców z okupowanego przez Rosjan Mariupola. Putin za każdym razem odmawiał – donosi włosi dziennik „Il Messaggero”.

Doradca Zełenskiego: Od czterech dni Rosjanie nie wysyłają wojsk na Ukrainę

Od czterech dni Rosjanie nie wysyłają wojsk na Ukrainę. Ruch jednostek wojskowych okupanta praktycznie się zatrzymał – poinformował doradca...

zobacz więcej

Jak podaje gazeta, papież Franciszek zwracał się do Putina zarówno za pośrednictwem oficjalnych kanałów dyplomatycznych Watykanu, jak i poprzez patriarchat moskiewski Cerkwii prawosławnej. Jednak za każdym razem Putin miał dawać do zrozumienia, że nie zagwarantuje bezpieczeństwa ewakuowanym.

W dwa pierwsze wysiłki zaangażowany miał być polski kardynał Konrad Krajewski.

Według włoskiego dziennika, w ostatnim czasie wpłynęła ostatnia prośba Watykanu o ewakuację z oblężonych zakładów Azowstal. Plan zakładał przetransportowanie cywilów za pomocą statku pod biało-żółtą banderą Stolicy Apostolskiej.

„Rosjanie zabili więcej cywilów w Mariupolu niż Niemcy w ciągu dwóch lat okupacji”

Wojska rosyjskie w ciągu dwóch miesięcy zabiły więcej cywilnych mieszkańców Mariupola, niż Niemcy podczas dwóch lat okupacji w czasie II wojny...

zobacz więcej

Putin ignoruje prośby


Putin zignorował nie tylko propozycje papieża Franciszka. Jak powiedział doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, Putin ignoruje także propozycje przywódców zachodnich.

„Niektórzy przywódcy polityczni zwracali się do Putina poprzez swoje osobiste kanały. Przekonują oni, że ze względów humanitarnych trzeba to zrobić (uruchomić korytarz humanitarny – red.). Niestety, ze strony rosyjskiej nie ma żadnej reakcji” – powiedział Podolak, cytowany przez agencję Ukrinform.

Wyraził przekonanie, że dla Rosji „zniszczenie Mariupola i zakładów Azowstal jest symboliczne”.

Oblężenie Mariupola przez rosyjskie wojska trwa od początku marca. Miasto jest pod ciągłymi ostrzałami i bombardowaniami. Sytuacja mieszkańców jest katastrofalna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej