
Niezbędna jest interwencja ze strony władz państwowych w stosunku do banków, które nadużywają swojej pozycji rynkowej wobec klientów – powiedział PAP ekonomista SGH dr Artur Bartoszewicz. Dodał, że pakietem wsparcia dla kredytobiorców powinni zostać objęci również frankowicze.
W 2023 r. płaca minimalna zostanie zwaloryzowana dwukrotnie – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
zobacz więcej
Według dr. Bartoszewicza zaproponowany przez rząd plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne, powinien dotyczyć również klientów, którzy zaciągnęli kredyty w innych walutach. Ekonomista wskazał, że kurs franka szwajcarskiego znacząco wzrósł w ostatnich miesiącach, co powoduje nie tylko wzrost rat, ale też całkowitej kwoty zadłużenia.
„Ponadto zarówno w przypadku kredytów w złotych jak i we frankach banki stosują tę samą logikę, czyli obciążają klientów kosztami, których faktycznie nie ponoszą” – zaznaczył.
Zdaniem Bartoszewicza WIBOR, czyli oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym, jest jednym z patologicznych instrumentów finansowych, które wprowadzono w latach 90–tych. W jego ocenie WIBOR powinien być używany tylko wtedy, gdy bank udowodni, że faktycznie pożyczył „na zewnątrz” pieniądze, żeby udzielić klientowi kredytu. „A jeśli źródłem finansowania jest depozyt, to podstawą wyliczania kosztów powinna być stopa depozytowa i marża” – wyjaśnił. „Trzeba zmusić banki, żeby uznały rzeczywisty koszt pieniądza” – dodał.
Inflacja jest zjawiskiem trudnym do opanowania i poważnym problemem gospodarczym, obniżka podatków powinna złagodzić problemy Polaków – oświadczył...
zobacz więcej
Teraz jesteśmy blisko szczytu inflacyjnego. Już w tym roku zaobserwujmy trend spadkowy – przekazał wiceminister finansów Sebastian Skuza. Mówił...
zobacz więcej