RAPORT

Pogarda

Nowe mutacje koronawirusa. Są odporne na szczepionki

Liczba zakażeń nowymi podwariantami gwałtownie rośnie (fot. angellodeco/shutterstock.com)
Liczba zakażeń nowymi podwariantami gwałtownie rośnie (fot. angellodeco/shutterstock.com)

Najnowsze

Popularne

W USA i Australii zidentyfikowano dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki i naturalną odporność. Liczba wywołanych nimi zakażeń gwałtownie rośnie w Republice Południowej Afryki, gdzie naukowcy ostrzegają przed możliwością nadejścia piątej fali zakażeń SARS-CoV-2.

Koronawirus znów zmutował. Jak szczepionka radzi sobie z nowym wariantem?

Odkryty w grudniu w Marsylii nowy wariant koronawirusa, nazwany IHU, jest bardziej odporny na szczepionkę i bardziej zakaźny niż wersja wyjściowa...

zobacz więcej

W USA wykryto obecność nowych podwariantów Omikronu oznaczanych symbolami BA.4 i BA.5 - poinformował w sobotę amerykański magazyn Fortune. Agencja Bloomberg zaznaczyła w czwartek, że podwarianty wydają się być bardziej zaraźliwe niż podwariant BA.2 oraz pierwotny BA.1.

Zakażenie BA.4 wykryto również w Australii u osoby podróżującej z RPA - podał w sobotę portal news.com.au. Podwariant BA.2 zidentyfikowano natomiast w ściekach Melbourne na południu kraju.

– Spodziewamy się, że podwarianty te mogą powodować nawrót choroby i omijać niektóre szczepionki. Tylko tak wytłumaczyć można to, że do wzrostu zakażeń dochodzi w RPA, gdzie ponad 90 proc. populacji uzyskało odpowiedni - jak się zdawało - poziom ochrony immunologicznej – powiedział cytowany przez Fortune Tulio de Oliveira, pracujący na południowoafrykańskich uniwersytetach wirusolog.

W związku z rozprzestrzenianiem się podwariantów BA.4 i BA.5 w RPA może dojść do piątej fali zakażeń COVID-19 - ostrzeżono.

Przeczytaj także: Ryzyko śmierci seniorów: niezaszczepionych i po trzech dawkach. Różnica jest ogromna

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej