RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ten enzym rozkłada plastik. Nowe odkrycie naukowców

FAST-PETaza działa przy 50 st. Celsujsza (fot. Shutterstock/monticello)
FAST-PETaza działa przy 50 st. Celsujsza (fot. Shutterstock/monticello)

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Oporna na leki pleśń atakuje płuca ludzi. „Możliwe są obie drogi infekcji”

Obecny w środowisku oporny na leki grzyb atakuje płuca osób z osłabioną odpornością. To może być m.in. wynik szerokiego stosowania w rolnictwie...

zobacz więcej

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.

Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. – Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu – twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.

PET


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET – jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.

Zobacz także: Naukowcy wzięli się za teorię Indiana Jonesa. I przyznali mu rację

Syrop z sosny. Każdy może zrobić ultrazdrowy napój [WIDEO]

zobacz więcej

Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.

Znaczenie FAST-PETaz


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.

– Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin – od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję – zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją. Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.

Sposób na długowieczność. Naukowiec odkrył mechanizm

Tylko niewielki odsetek ludzi dożyje setnych urodzin. Według Davida Vilcheza, profesora medycyny na Uniwersytecie w Kolonii, klucz do...

zobacz więcej

Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.

FAST-PETaza działa przy 50 st. C.

Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.

Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania – usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. – Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu – mówi prof. Alper.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej