RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co wpłynie na spadek inflacji? Morawiecki: Ta decyzja złagodzi problemy Polaków

Premier odpowiadał na pytania internautów (fot. TT/Kancelaria Premiera)
Premier odpowiadał na pytania internautów (fot. TT/Kancelaria Premiera)

Inflacja jest zjawiskiem trudnym do opanowania i poważnym problemem gospodarczym, obniżka podatków powinna złagodzić problemy Polaków – oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania internautów.

Biden o winnych rosnącej inflacji. „Niech to będzie zupełnie jasne”

„Niech to będzie zupełnie jasne: przyczyny wysokich cen to COVID i Władimir Putin” – napisał na Twitterze prezydent USA, Joe Biden. Jak ocenił, 70...

zobacz więcej

Inflacja to „bardzo poważny problem gospodarczy i nie można sobie z nim poradzić w sposób prosty” – mówił Morawiecki, dodając, że „poprzednie epoki inflacyjne w gospodarkach zachodnich potrafiły trwać po kilka, a nawet kilkanaście lat”.

– Będziemy starali się w taki sposób utrzymywać nasze działania antyinflacyjne, żeby po pierwsze złagodzić problem inflacyjny dla Polaków, a po drugie nie dolewać oliwy do ognia – stwierdził szef rządu podczas sesji pytań i odpowiedzi na portalu społecznościowym.

Według niego, zaproponowana przez rząd obniżka podatków z 17 na 12 proc. ma doprowadzić do tego, że w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy netto.

– Żeby poprzez obniżkę podatków zostało więcej pieniędzy w portfelach Polaków i żeby ta większa pula środków przełożyła się na wyższe oszczędności i złagodziła problemy portfelowe u naszych obywateli – mówił Morawiecki o celach działań rządu.

Morawiecki: Inflacja to druga wielka broń Putina

Putin zaatakował nie tylko Ukrainę, zaatakował także bezpieczeństwo energetyczne w Europie, bezpieczeństwo żywnościowe, zaatakował inflacją - mówił...

zobacz więcej

Przestrzegał przed takim rozwojem sytuacji, jak w Turcji, gdzie – według niego – „inflacja jeszcze rok-dwa lata temu wynosiła 12, 15, 17 proc. i zamrożono stopy procentowe, podniesiono wynagrodzenia, a spirala zaczęła się nakręcać”.

Jak mówił, w takim przypadku „przez kilka miesięcy wygląda wszystko nieźle, a potem inflacja wybucha ze zdwojoną siłą”. – Zarządzanie inflacją jest tak trudnym zadaniem, na którym polegli słynni ekonomiści amerykańscy – ocenił Morawiecki.

Przypomniał, że na początku roku wdrożono tarczę antyinflacyjną, w wyniku której „w lutym inflacja zaczęła już spadać”.

Premier: Mamy do czynienia z „putinflacją”


Jak dodał, 24 lutego rozpoczęła się wojna na Ukrainie a w ślad za nią „putinflacja”.

– To nie jest nasz wymysł, Joe Biden mówi, że 70 proc. dzisiejszej inflacji to ceny energii, wiążące się z wojną na Ukrainie – mówił Morawiecki, dodając, że podobne stanowisko mają m.in. premier Czech, szefowa KE, przewodniczący Rady Europejskiej, przywódcy krajów zachodnich. – Jest to oczywiste, że wpływ na wysoką inflację ma wojna i wychodzenie z pandemii – ocenił premier

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej