RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sposób na długowieczność. Naukowiec odkrył mechanizm

Klucz do długowieczności może być ukryty w naszych komórkach (fot. Pexels)
Klucz do długowieczności może być ukryty w naszych komórkach (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Tylko niewielki odsetek ludzi dożyje setnych urodzin. Według Davida Vilcheza, profesora medycyny na Uniwersytecie w Kolonii, klucz do długowieczności może być ukryty w naszych komórkach – informuje Cordis, portal naukowy Unii Europejskiej.

Naukowcy wzięli się za teorię Indiana Jonesa. I przyznali mu rację

„Mniejsze gatunki skorpionów i te mające mniejsze szczypce mają silniejszy jad w porównaniu z większymi gatunkami wyposażonymi w mocne i...

zobacz więcej

Obecnie dzięki postępom w medycynie i zmianom na lepsze w zakresie stylu życia więcej osób niż kiedykolwiek w historii dożywa 80. roku życia, jednak liczba osób żyjących dłużej niż 100 lat nie wzrasta w tym samym tempie. Czy istnieje nieprzekraczalny limit długości życia człowieka? A jeśli tak, to gdzie leży ta granica?

– Przewidywana długość życia ogromnie wzrosła w ostatnich dekadach, co oczywiście jest dobrą wiadomością – mówi prof. Vilchez, dyrektor Vilchez Lab. – Ta rewolucja demograficzna stanowi zarazem spore wyzwanie z uwagi na rosnącą liczbę przypadków chorób związanych z wiekiem – ocenia.

Według Vilcheza starzenie się jest związane z postępującą utratą integralności fizjologicznej, będącej głównym czynnikiem ryzyka w przypadku wielu chorób metabolicznych, sercowo-naczyniowych, onkologicznych oraz neurodegeneracyjnych. – Odkrycie manipulacji genetycznych, które regulują proces starzenia się, zrewolucjonizowało dziedzinę gerontologii molekularnej, wskazując na realistyczną możliwość opracowania leków mogących zapobiegać wielu chorobom – wyjaśnia.

– Możliwość określenia mechanizmów opóźniających starzenie się może przynieść ogromne korzyści naszemu stale starzejącemu się społeczeństwu – dodaje Vilchez. Dopiero jednak zaczynamy poznawać aspekty molekularne mechanizmów leżących u podstaw procesu starzenia się.

Rak jajnika ma swoją „piętę achillesową”. Naukowcy już ją znają

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard Medical School odkryli „piętę achillesową” raka jajnika. Chodzi o gen regulujący...

zobacz więcej

Przełom


Odkrycie pojedynczej mutacji genów, która podwaja przewidywaną długość życia nicienia, było prawdziwym przełomem w naszym podejściu do starzenia się. – Wcześniej postrzegano je jako proces kumulatywny, w ramach którego choroby i ogólne „zużycie się” powodują postępujące wyniszczanie organizmu i śmierć. Nasze odkrycie pokazało nam, że starzenie się to tak naprawdę proces regulowany – wskazuje naukowiec.

Vilchez zauważa, że zdolność do manipulowania czynnikami genetycznymi i środowiskowymi w celu wydłużenia życia ma zastosowanie również w przypadku innych zwierząt. – Może to oznaczać, że możliwe będzie wydłużenie ludzkiego życia. Być może niektóre czynniki sprzyjające długowieczności odkryte u bezkręgowców czy myszy przyczynią się także do wydłużenia życia ludzi – stwierdza.

Szczególnym zainteresowaniem Vilcheza cieszą się embrionalne komórki macierzyste, surowiec, z którego powstaje każda z komórek ciała. – Jako że komórki te są w stanie replikować się w nieskończoność bez okazywania jakichkolwiek oznak starzenia się, są w zasadzie nieśmiertelne – przekonuje. Teoria zakłada, że jeśli mechanizmy odpowiadające za nieśmiertelność komórek macierzystych powieli się w innych komórkach i tkankach, być może uda się spowolnić naturalny proces starzenia się, zapobiegając jednocześnie wystąpieniu wielu chorób związanych z wiekiem. – W rezultacie możemy uzyskać metodę dalszego wydłużenia przewidywanej długości życia, czyli zwiększenia ludzkiej długowieczności – podsumowuje Vilchez.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej