RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nadciąga rój meteorów. Kiedy je obejrzymy? [WIDEO]

Rój meteorów o nazwie eta Akwarydy, który ma się pojawić na niebie, to świetna okazja, by wyjść na zewnątrz i choć przez chwilę popatrzeć w rozgwieżdżony nieboskłon – zachęca TVP3 Wrocław.

Komety spoza Układu Słonecznego. Astronomowie wykryli ich już trzydzieści

W układzie Beta Pictoris, w którym dopiero formuje się system planetarny, naukowcy wykryli aż 30 komet o różnych rozmiarach. Co więcej, dystrybucja...

zobacz więcej

Eta Akwarydy to rój meteorów związany z najsłynniejszą kometą wszech czasów, czyli kometą Halleya. Spadające gwiazdy można będzie obserwować do końca maja, ale maksimum tego roju przypada w nocy z 5 na 6 maja. W ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet 60 meteorów. Dodatkową cechą tego roju są stosunkowo długie przepiękne smugi, które pozostają na niebie przez dłuższy czas.

Największym wrogiem obserwatorów jest światło: lamp ulicznych czy reflektorów, dlatego deszcz meteorów najlepiej oglądać w miejscach zaciemnionych, na przykład w parkach albo jeszcze lepiej wyjechać za miasto.

Jeśli ktoś prześpi eta Akwarydy, to kolejna okazja do obserwacji już na przełomie czerwca i lipca, kiedy maksimum osiągną czerwcowe Bootydy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej