RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komety spoza Układu Słonecznego. Astronomowie wykryli ich już trzydzieści

Naukowcy wykryli aż 30 komet pozasłonecznych o różnych rozmiarach (fot. Shutterstock)
Naukowcy wykryli aż 30 komet pozasłonecznych o różnych rozmiarach (fot. Shutterstock)

W układzie Beta Pictoris, w którym dopiero formuje się system planetarny, naukowcy wykryli aż 30 komet o różnych rozmiarach. Co więcej, dystrybucja tych ciał uderzająco przypomina rozkład komet w Układzie Słonecznym.

Naukowcy wykryli w meteorytach wszystkie podstawowe składniki DNA i RNA

Naukowcy wykryli w meteorytach już wszystkie podstawowe składniki DNA i RNA – donosi NASA. Oznacza to, że kosmiczne skały mogły przyczynić się do...

zobacz więcej

Beta Pictoris to relatywnie bliska, bo oddalona o ok. 63 lata świetlne gwiazda, która już od 30 lat fascynuje astronomów. To dlatego, że wokół niej dopiero tworzy się układ planetarny, a to oznacza wyjątkową szansę obserwacji powstawania planet.

Wokół gwiazdy krążą już co najmniej dwie młode planety, a także komety, z których pierwsze zostały wykryte już w 1987 roku. Były to pierwsze komety zaobserwowane poza Układem Słonecznym.

Teraz zespół z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych odkrył aż 30 komet krążących wokół Beta Pictoris komet i opisał rozmiary ich jąder sięgające od 3 do 14 kilometrów średnicy.

To nie koniec niespodzianek. Badacze zdołali także określić przestrzenne rozłożenie komet o różnej wielkości. To także pierwszy raz, kiedy udało się tego dokonać odnośnie komet pozasłonecznych.

Kapsuła Dragon SpaceX przycumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kapsuła Crew Dragon prywatnej firmy SpaceX z czterema astronautami na pokładzie przycumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po 16...

zobacz więcej

Ukształtowane przez serie zderzeń


Okazuje się, że komety krążące wokół gwiazdy są rozłożone uderzająco podobnie do tych, które okrążają Słońce. Wskazuje to, że podobnie jak komety z naszego układu, te, które towarzyszą Beta Pictoris również zostały ukształtowane przez serie zderzeń i rozpadów na mniejsze fragmenty.

Badanie rzuca więc nowe światło na ewolucję komet i układów planetarnych – podsumowują naukowcy. Zwracają przy tym uwagę, że część obecnej na Ziemi wody pochodzi prawdopodobnie właśnie z komet, więc specjalistów żywo interesuje wpływ tych ciał na formowanie się planet.


Odkrycia opisanego na łamach pisma „Scientific Reports” francuska grupa dokonała po 156 dniach obserwacji układu Beta Pictoris za pomocą kosmicznego teleskopu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) NASA.

Więcej szczegółów mogą pokazać dalsze badania prowadzone z wykorzystaniem Teleskopu Hubble' i Jamesa Webba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej