RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Zabójstwa, uprowadzenia, ostrzały”. Setki przestępstw wobec dziennikarzy na Ukrainie

Komitet odnotowuje zaginięcia, uprowadzenia i ostrzeliwanie dziennikarzy przez wojska rosyjskie (fot. PAP/Abaca)
Komitet odnotowuje zaginięcia, uprowadzenia i ostrzeliwanie dziennikarzy przez wojska rosyjskie (fot. PAP/Abaca)

Najnowsze

Popularne

– Na Ukrainie odnotowano łącznie 243 przestępstwa wobec dziennikarzy, od zabójstw po ataki hakerskie – poinformował w piątek Państwowy Komitet Telewizji i Radia. Komitet odnotowuje zaginięcia, uprowadzenia i ostrzeliwanie dziennikarzy przez wojska rosyjskie.

Ukraiński dziennikarz znieważył Polskę. Prokuratura zaskarży wyrok sądu

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarży wyrok wydany przeciwko Igorovi I. oskarżonemu o popełnienie czynu polegającego na publicznym znieważeniu...

zobacz więcej

„Według stanu na 27 kwietnia odnotowano 243 przestępstwa przeciwko dziennikarzom i mediom w 16 regionach Ukrainy. Najwięcej przestępstw Rosja popełniła w Kijowie i obwodzie kijowskim. Są to zabójstwa, ranienia, uprowadzenia, ostrzały dziennikarzy i wież telewizyjnych; groźby i cyberprzestępstwa” – głosi komunikat Komitetu.

Zagrożone południe Ukrainy


W dokumencie, cytowanym przez agencję Ukrinform, wskazano, że terenem przestępstw często były regiony południa Ukrainy: obwód zaporoski i chersoński. Część tych terenów wciąż jest okupowana przez wojska rosyjskie. Tam właśnie dochodzi do uprowadzeń, ostrzeliwania dziennikarzy i gróźb wobec nich, przejmowania redakcji tamtejszych mediów, blokowania nadawania w języku ukraińskim.

Zobacz także: Rosyjskie okręty podwodne wypłynęły z Krymu. Mogą atakować w zanurzeniu Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, siedmioro dziennikarzy zginęło podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a dalszych 14 – jako uczestnicy działań bojowych albo na skutek ostrzałów rosyjskich. Dziewięć osób zostało rannych w ostrzałach. Ośmioro dziennikarzy uprowadzono.
Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej