RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd Szwecji dozbraja Gotlandię, strategiczną wyspę na Bałtyku

Szwecja planuje wstąpienie do NATO (fot. arch.PAP/EPA/Karl Melander)
Szwecja planuje wstąpienie do NATO (fot. arch.PAP/EPA/Karl Melander)

Rząd Szwecji poinformował, że przeznaczy 1,6 mld koron szwedzkich (ponad 700 mln zł) na wzmocnienie infrastruktury wojskowej na wyspie Gotlandia na Morzu Bałtyckim. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę koszar i innych obiektów.

Problemy Putina. Spada poparcie dla wojny przeciw Ukrainie

Euromaidan Press poinformował o wynikach najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Rosjan. Z badania wynika, że 74 proc. obywateli popiera...

zobacz więcej

– Celem jest umożliwienie przyjęcia znacznie większej liczby poborowych oraz usprawnienie działania i w ten sposób przyczynić się do zwiększenia możliwości operacyjnych na Gotlandii – powiedział dziennikarzom minister ds. rynków finansowych Max Elger.

Gotlandia położona jest w strategicznym miejscu na Bałtyku w południowo-wschodniej części Szwecji. Dozbrojenie wyspy jest elementem wzmocnionej współpracy obronnej Szwecji i Finlandii w odpowiedzi na wojnę Rosji na Ukrainie.

Obrona Gotlandii jest kluczowa dla bezpieczeństwa Szwecji. Na początku tego roku szwedzkie władze podjęły decyzję o przekazaniu dodatkowych dwóch miliardów koron na obronę w 2022 r. Docelowo Szwecja chce, aby wydatki na obronność stanowiły 2 proc. PKB.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej