RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż: 45 proc. Niemców przeciwnych wspieraniu Ukrainy bronią

Olaf Scholz i Wołodymyr Zełenski (fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO, PAP/EPA)
Olaf Scholz i Wołodymyr Zełenski (fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO, PAP/EPA)

Co piąty obywatel Niemiec nie chce rozstawać się z rosyjskimi dostawami ropy i gazu, a prawie co drugi jako błąd ocenia wysyłanie do Kijowa ciężkiej broni służącej walce z Rosją.

Szwajcarski tygodnik: Polski rząd od lat ostrzegał, że Putin wykorzysta gaz

„Gdyby Putin 10 lat temu odciął dostawy gazu do Polski, panika byłaby ogromna – kraj był wówczas bezradnie narażony na dostawy rosyjskiego gazu” –...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Bundestag zdecydowaną większością głosów opowiedział się w czwartek za dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni w celu odparcia rosyjskiego ataku. Chociaż giną cywile, niewinne kobiety i dzieci, „za” głosowało tylko 586 posłów.

100 niemieckich parlamentarzystów było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Ośrodek Infratest Dimap na zlecenie publicznej telewizji ARD zapytał obywateli Niemiec, co uważają o tej decyzji.

Zobacz także:  Polska ma pełne magazyny gazu. Jak w tej sprawie głosowały PSL, PO i Lewica?

„45 proc. pytanych poparło dostarczenie Ukrainie ciężkiej broni do walki z Rosją. Ale dokładnie tyle samo ankietowanych było temu przeciwnych” – informuje Deutsche Welle.

52 proc. pytanych oceniło, że postawa rządu Niemiec wobec Rosji powinna być zdecydowana. 40 proc. opowiedziało się za tym, aby zachowywać się raczej powściągliwie i nie prowokować Rosji.

Niemiecki dziennikarz na łamach Onetu: Daliśmy Putinowi zaproszenie do Ukrainy

Portal Onet kontrolowany przez koncern Ringier Axel Springer Polska opublikował komentarz niemieckiego publicysty. Jak pisze Gabor Steingart, „oba...

zobacz więcej

Na pytanie o odchodzenie od surowców wysyłanych przez Władimira Putina 54 proc. Niemców przyznało, że chce stopniowo zawieszać współpracę energetyczną. Z kolei co piąty ankietowany nie chce rozstawać się z rosyjskimi dostawami ropy czy gazu.

Zobacz także:   Rosyjska TV o III wojnie światowej. Pokazali ataki na Berlin i Paryż [WIDEO]

Osoby biorące udział w sondażu odniosły się również do działań szefa rządu Olafa Scholza, którego polityka jest coraz ostrzej komentowana na świecie.

„31 proc. uczestników sondażu uważa, że reakcja rządu Olafa Scholza jest odpowiednia. 41 proc. jest zdania, że rząd robi za mało. 15 proc. jest zdania, że Niemcy posunęły się już za daleko” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej