RAPORT

Pogarda

Kowalczyk: Ceny żywności ze zbóż będą rosły, jeśli nie zmieni się sytuacja na Ukrainie

Wzrost ceny zbóż (fot. Pavlo Pakhomenko/NurPhoto via Getty Images)
Wzrost ceny zbóż (fot. Pavlo Pakhomenko/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jeśli sytuacja wojenna na Ukrainie się nie zmieni, ceny produktów spożywczych pochodzących bezpośrednio lub pośrednio ze zbóż na pewno będą rosły – powiedział w Polskim Radiu minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Przyznał, że ceny zbóż wzrosły przez ostatnie miesiące o 100 proc.

„Inwazja znacząco zmniejsza produkcję rolną Ukrainy”

Rosyjska inwazja na Ukrainę, będącą czołowym producentem żywności, znacząco zakłóca produkcję rolną w tym kraju, co wpłynie na światowe ceny i...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie

Kowalczyk wskazał, że podwyżki mają objąć szczególnie zboża i produkty zbożowe, więc również pasze dla zwierząt.

– Stąd to się później będzie przekładało na produkty zwierzęce, bo zboża to też pasze, mąka, chleb, makarony; wielkość podwyżek może być znacząca – powiedział.

– Tutaj nie ma żadnej wątpliwości, dlatego że teraz kalkulacja produkcji rolnej jest nieubłagana – wskazał minister rolnictwa.

Zobacz także: Kowalczyk: Polska ma duże nadwyżki żywności


Zwrócił także uwagę na problem eksportu zboża z Ukrainy. Jak mówił, Ukraina eksportuje zboże głównie do krajów Afryki Północnej, do krajów Bliskiego Wschodu. – To tam może być największy efekt mniejszej podaży zbóż. Obawiałbym się o tamte rejony – ocenił.

To ucieszy nie tylko rolników. KE zatwierdziła polski program dopłat do nawozów

Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek polski program dopłat dla rolników z tytułu wzrostu cen nawozów. Jak poinformowała Komisja, zatwierdzony...

zobacz więcej

Zapewnił, że Polska „może się czuć bezpiecznie pod względem żywnościowym”. Jak tłumaczył, „Polska produkuje żywności dużo więcej niż spożywa”.

Minister zwrócił uwagę, że „wzrost cen gazu był wyjściowym impulsem do wzrostu cen nawozu, co z kolei powoduje wzrost cen zbóż”. Kowalczyk zapewnił, że rząd stara się łagodzić skutki rosnących cen – obniżył akcyzę na paliwo, okresowo ustanowił zerowy VAT na artykuły spożywcze.

Dofinansowanie dla rolników


Henryk Kowalczyk przypomniał, że wprowadzono również dopłaty do nawozów rolniczych z budżetu państwa. Wpłynęło już około 34 tys. wniosków o przyznanie dopłaty.

Jak wskazał minister, termin składania wniosków wyznaczono na 15 maja, ale przygotowywanie jest rozporządzenie, które wydłuży ten czas do końca miesiąca. – Przeznaczamy na to prawie 4 mld zł z budżetu krajowego i myślę, że to są tak znaczące pieniądze, że wszyscy rolnicy, którzy będą mieli taką możliwość, którzy zakupili nawóz, złożą wnioski – powiedział wicepremier.

Rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie do nawozów zakupionych do 15 maja. Henryk Kowalczyk przewiduje, że wnioski złoży ostatecznie większość rolników, czyli kilkaset tysięcy osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej