RAPORT

Pogarda

Rosjanie kradną zboże na Ukrainie. „Kontynuują dzieło stalinowców i nazistów”

Rosyjscy żołnierze kradną zboże na Ukrainie (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosyjscy żołnierze kradną zboże na Ukrainie (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępia zbrodnicze działania Rosji związane z tzw. „wywłaszczeniem” upraw, czyli kradzieżą zboża w obwodzie chersońskim – informuje w piątek Ukrinform.

Zbiory na Ukrainie. Są najnowsze szacunki

Firma doradztwa rolniczego UkrAgroConsult prognozuje, że zbiory kukurydzy i pszenicy spadną o połowę, a oleju słonecznikowego o 30–40 proc. –...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa kilkakrotnie informowała, że rosyjscy najeźdźcy wywożą zboże i żywność z tymczasowo okupowanych terytoriów. Strona internetowa Zgromadzenia Ustawodawczego Terytorium Krasnojarskiego Federacji Rosyjskiej opublikowała tekst o planach „wywłaszczenia nadwyżek zbiorów rolnych z regionu Chersonia”.

W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że decyzja Zgromadzenia Ustawodawczego Ziemi Krasnojarskiej jest niczym innym jak bezpośrednią kontynuacją zbrodniczej polityki rządu sowieckiego odpowiedzialnego za Hołodomor w latach 1932-1933 i masowy sztuczny głód w latach 1921-1923 i 1946-1947.

„Kradnąc zboże, co najeźdźcy nazywają »wywłaszczeniem«, Rosja idzie drogą stalinowców i nazistów” – stwierdzili ukraińscy dyplomaci.

Zobacz także: Polska będzie partnerem dla Ukrainy w handlu z UE


MSZ podkreśliło, że grabież zboża z regionu Chersonia, blokowanie transportu zbóż w ukraińskich portach i na szlaków żeglugowych zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Dyplomaci przypomnieli, że Ukraina dostarcza żywność prawie 400 milionom ludzi na całym świecie, ukraińskie zboże jest tradycyjnie eksportowane do Europy, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji.

Putin zdecydował. Będą kradli rolnikom zboże

W sieci pojawił się dokument potwierdzający, że Rosja planuje „wywłaszczać nadwyżki upraw rolników” w okupowanym regionie chersońskim na Ukrainie....

zobacz więcej

„Swoimi nielegalnymi działaniami Rosja w rzeczywistości okrada nie tylko Ukrainę, ale także konsumentów za granicą. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 1,7 mld ludzi może stanąć w obliczu ubóstwa i głodu z powodu przerw w dostawach żywności w wyniku wojny na pełną skalę toczonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Ponadto Rosja nadal celowo blokuje prace siewne na Ukrainie, niszcząc maszyny rolnicze i przeprowadzając uderzenia rakietowe w całym naszym kraju” – czytamy w oświadczeniu.

MSZ podkreśliło, że kradzież ukraińskiego zboża jest kolejnym dowodem destrukcyjnych działań Rosji, które naruszają podstawowe zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) – zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i przezwyciężenie głodu.

– Taka polityka państwa agresora stawia pod znakiem zapytania celowość jego członkostwa w FAO i innych organizacjach międzynarodowych – powiedział minister.

W związku z tym Ukraina domaga się od Rosji zaprzestania kradzieży zboża, odblokowania ukraińskich portów, przywrócenia swobody żeglugi i zezwolenia na przepływ statków handlowych, a także wzywa społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji gospodarczych w celu powstrzymania rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, zapobieżenia humanitarnej katastrofie i pogorszeniu sytuacji w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej