
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępia zbrodnicze działania Rosji związane z tzw. „wywłaszczeniem” upraw, czyli kradzieżą zboża w obwodzie chersońskim – informuje w piątek Ukrinform.
Firma doradztwa rolniczego UkrAgroConsult prognozuje, że zbiory kukurydzy i pszenicy spadną o połowę, a oleju słonecznikowego o 30–40 proc. –...
zobacz więcej
Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie
Komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa kilkakrotnie informowała, że rosyjscy najeźdźcy wywożą zboże i żywność z tymczasowo okupowanych terytoriów.
Strona internetowa Zgromadzenia Ustawodawczego Terytorium Krasnojarskiego Federacji Rosyjskiej opublikowała tekst o planach „wywłaszczenia nadwyżek zbiorów rolnych z regionu Chersonia”.
W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że decyzja Zgromadzenia Ustawodawczego Ziemi Krasnojarskiej jest niczym innym jak bezpośrednią kontynuacją zbrodniczej polityki rządu sowieckiego odpowiedzialnego za Hołodomor w latach 1932-1933 i masowy sztuczny głód w latach 1921-1923 i 1946-1947.
„Kradnąc zboże, co najeźdźcy nazywają »wywłaszczeniem«, Rosja idzie drogą stalinowców i nazistów” – stwierdzili ukraińscy dyplomaci.
Zobacz także: Polska będzie partnerem dla Ukrainy w handlu z UE
W sieci pojawił się dokument potwierdzający, że Rosja planuje „wywłaszczać nadwyżki upraw rolników” w okupowanym regionie chersońskim na Ukrainie....
zobacz więcej
„Swoimi nielegalnymi działaniami Rosja w rzeczywistości okrada nie tylko Ukrainę, ale także konsumentów za granicą. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 1,7 mld ludzi może stanąć w obliczu ubóstwa i głodu z powodu przerw w dostawach żywności w wyniku wojny na pełną skalę toczonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Ponadto Rosja nadal celowo blokuje prace siewne na Ukrainie, niszcząc maszyny rolnicze i przeprowadzając uderzenia rakietowe w całym naszym kraju” – czytamy w oświadczeniu.
MSZ podkreśliło, że kradzież ukraińskiego zboża jest kolejnym dowodem destrukcyjnych działań Rosji, które naruszają podstawowe zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) – zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i przezwyciężenie głodu.
– Taka polityka państwa agresora stawia pod znakiem zapytania celowość jego członkostwa w FAO i innych organizacjach międzynarodowych – powiedział minister.