RAPORT

Wojna na Ukrainie

Maska dla krów zdobyła nagrodę księcia Karola. Neutralizuje gazy z ich beknięć

Wyróżniony projekt to maska, która neutralizuje gazy cieplarniane z... beknięć krów (fot. Shutterstock)
Wyróżniony projekt to maska, która neutralizuje gazy cieplarniane z... beknięć krów (fot. Shutterstock)

Grupa projektowa Zelp zdobyła jedną z czterech nagród w ogłoszonym przez brytyjskiego następcę tronu konkursie Terra Carta Design Lab. Wyróżniony projekt to maska, która neutralizuje gazy cieplarniane z... beknięć krów. Młodzi designerzy z grupy Zelp dostali 50 tys. funtów na dalszy rozwój swojego projektu.

Pekariowiec przeparkował auto. Włamał się zwabiony chrupkami

Ogromnie zdumiony musiał być mieszkaniec Cornville w Arizonie, gdy rano spostrzegł, że jego samochód, zaparkowany wieczorem na podjeździe pod...

zobacz więcej

Maska zaprojektowana przez grupę Zelp (Zero Emissions Livestock Project) po założeniu na pysk krowy w czasie rzeczywistym rozkłada wydalany przez zwierzę metan na dwutlenek węgla i parę wodną. To właśnie ten pomysł zdobył największe uznanie jurorów ogłoszonego przez księcia Karola konkursu dla studentów Royal College of Art. Do konkursu można było zgłaszać wynalazki, które pomogą zniwelować szkodliwy wpływ człowieka na środowisko i klimat.

„Wiele największych problemów, z jakimi mierzyła się ludzkość, rozwiązano dzięki genialnym pomysłom. Kryzys klimatyczny nie jest wyjątkiem, to jest poważne wyzwanie dla wynalazców” – powiedział Greg Jackson, jeden z jurorów konkursu Terra Carta Design Lab.

Decyzja jury nie powinna dziwić


Decyzja jury nie powinna dziwić. Metan przyczynia się do wzrostu efektu cieplarnianego ponad 80 razy bardziej niż dwutlenek węgla. Dlatego ograniczenie jego emisji powinno być priorytetem w walce z kryzysem klimatycznym. Tymczasem codziennie każda z 1,5 miliarda krów na świecie wytwarza nawet 500 litrów metanu.

Kupili szczeniaka. Na pierwszym spacerze stali się bogaci

Ollie, szczeniak państwa Clarków z okolic Blackpool w Anglii, na pierwszym wspólnym spacerze znalazł skarb. I to nie byle jaki – 15 złotych monet z...

zobacz więcej

Jest to produkt uboczny zachodzącego w ich przewodzie pokarmowym procesu trawienia celulozy i większość gazu emitowana przez „beknięcia i bąki” tych zwierząt. Stąd pomysł stworzenia masek, które rozkładają metan z beknięć na mniej szkodliwy z punktu widzenia ocieplenia klimatu dwutlenek węgla i wodę. Maski współpracują z aplikacją, która pozwala hodowcy monitorować poziom redukcji metanu, ale też inne parametry dotyczące zdrowia i płodności zwierząt.

Do konkursu Terra Carta Design Lab zgłoszono 125 projektów. Jury, oprócz masek dla krów, wyróżniło jeszcze trzy prace. Nagrodę otrzymała grupa Aeroseeds, która pracuje nad wytwarzaniem z odpadów roślinnych aerodynamicznch „strąków”, które można wykorzystać do rozsiewania nasion i innej organicznej materii w celu przyspieszenia regeneracji gleb na zdegradowanych obszarach.

Z kolei zespół The Tyre Collective stworzył urządzenie, które wyłapuje mikrocząstki ze zużywających się opon oraz pozwala ponownie wykorzystać ten materiał. Ostatni nagrodzony projekt to opracowany przez grupę Amphitex pierwszy w pełni nadający się do recyklingu materiał na odzież outdoorową. Obecnie używane tkaniny wodoodporne praktycznie nie nadają się do ponownego przetworzenia i zawierają kumulujące się w środowisku związki PFC.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej