RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rolnik znalazł na polu rzeźbę bogini sprzed 4,5 tys. lat

Na cenne znalezisko natrafił rolnik z okolic Khan Yunes (fot. Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)
Na cenne znalezisko natrafił rolnik z okolic Khan Yunes (fot. Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)

Na cenne znalezisko natrafił rolnik z okolic Khan Yunes w południowej części Strefy Gazy. Podczas prac polowych wykopał starożytną rzeźbę przedstawiającą boginię miłości i wojny Anat. Posąg ma około 4,5 tysiąca lat.

Burza i śnieg w Alicante. Spektakularne uderzenie pioruna [WIDEO]

Mieszkaniec miasta Elche na południu od Alicante uchwycił moment spektakularnego uderzenia pioruna. W środę przez okolicę przeszła potężna burza z...

zobacz więcej

„Trafiliśmy na nią przypadkiem. Była oblepiona błotem, więc opłukaliśmy ją wodą. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że to cenna rzecz, ale nie mieliśmy pojęcia, że ma tak wielką wartość. Dziękujemy Bogu i jesteśmy dumni, że ten posąg pozostał na naszej ziemi, w Palestynie, od czasów kananejskich” – powiedział w rozmowie z BBC Nidal Abu Eid, który natknął się na rzeźbę podczas pracy w polu.

Głowa kobiety w wężowej koronie


Głowa kobiety w wężowej koronie ma 22 cm wysokości. Palestyńscy archeolodzy, którzy obejrzeli znalezisko, są przekonani, że to podobizna kananejskiej bogini Anat, siostry Baala, patronki miłości i wojny. Wiek znaleziska szacują na 4500 lat, co oznacza, że pochodzi z późnej epoki brązu.

W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze, że odkrycie fragmentu zapewne wapiennego posągu przypomina, że ten sporny obszar był pierwotnie osadą kananejską i częścią ważnego starożytnego szlaku handlowego. O politycznym znaczeniu znaleziska mówił też Jamal Abu Rida z Ministerstwa Turystyki i Starożytności w Gazie.

NASA pokazała film z zaćmienia Słońca na Marsie

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała nagranie dokonane przy pomocy łazika Perseverance, które przedstawia zaćmienie Słońca na Marsie....

zobacz więcej

„Palestyna ma cywilizację i historię”


„Takie odkrycia dowodzą, że Palestyna ma cywilizację i historię, której nikt nie może zakwestionować ani sfałszować. Istnieje naród palestyński i starożytna cywilizacja kananejska” – powiedział podczas oficjalnej prezentacji rzeźby we wtorek 26 kwietnia.

Hamas do tej pory rzadko chwalił się odkryciami archeologicznymi w Palestynie. Był oskarżany o zniszczenie pozostałości dużego, ufortyfikowanego kananejskiego miasta Tell al–Sakan na południe od Gazy, aby pozyskać ziemię na mieszkania dla osadników i bazy wojskowe. Wydaje się jednak, że ta polityka się zmienia, bo w tym roku Hamas ponownie udostępnił pozostałości bizantyjskiego kościoła z V wieku, którego renowację pomogli opłacić zagraniczni darczyńcy. Wstrzymano też prace budowlane w miejscu, gdzie odkryto 31 grobowców z czasów rzymskich.

Chociaż tamtejsze zabytki mogłyby być atrakcją dla zagranicznych turystów, Izrael i Egipt, powołując się na względy bezpieczeństwa, restrykcyjnie ograniczają przepływ ludzi do i ze Strefy Gazy. Z tego powodu ruch turystyczny w tym obszarze właściwie nie istnieje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej