RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gdański skwer będzie nosił imię Bohaterskiego Mariupola

Radni porównali Mariupol do Westerplatte (fot. PAP/EPA/MARIUPOL CITY COUNCIL HANDOUT)
Radni porównali Mariupol do Westerplatte (fot. PAP/EPA/MARIUPOL CITY COUNCIL HANDOUT)

Gdańscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą skwer u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki otrzymał nazwę Bohaterskiego Mariupola. Była to propozycja mera tego miasta, Wadyma Bojczenko.

Rosja przygotowuje wielką akcję propagandową. Będzie wycieczka po Mariupolu

Rosja planuje „wycieczkę prasową” dla zachodnich mediów do Mariupola – przekazała agencja Euromaidan. Po drodze aktorzy mają opowiadać fałszywe...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

  Z wnioskiem o nadanie nazwy Skwer Bohaterskiego Mariupola wystąpili Radni Miasta Gdańska. Uchwała w trakcie czwartkowej sesji została przyjęta jednogłośnie – poinformowało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Skwer znajduje się w Gdańsku Wrzeszczu u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki, niedaleko Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej.

Cytowany w komunikacie Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, po przegłosowaniu uchwały powiedział, że jest wdzięczny za podjęcie takiej decyzji. – To jest naprawdę bardzo ważna decyzja dla Ukraińców i Ukrainy. Mariupol stał się jednym z symbolicznych punktów rosyjskiego barbarzyństwa. Bo to, co dzieje się w Mariupolu, to już nie jest wojna. To zniszczenie miasta i wszystkich jego mieszkańców - od tych najmłodszych do najstarszych – stwierdził.

Dodał również, że Mariupol – wbrew wszystkim deklaracjom przywódcy rosyjskiego – nadal się broni. – To miasto i walka w tym mieście jest symbolem. Symbolem sprzeciwu narodu ukraińskiego przeciw agresji Rosji. Ta walka będzie trwać do końca, do zwycięstwa – zapewniał cytowany w komunikacie.

Cholera i czerwonka. Ok. 100 tys. ludzi w Mariupolu zagrożonych śmiertelnymi chorobami

W zablokowanym Mariupolu około 100 tys. osób jest zagrożonych śmiertelnymi chorobami z powodu katastrofalnych warunków sanitarnych – poinformowała...

zobacz więcej

Mariupol już stał się legendą


W uzasadnieniu uchwały radni napisali, że Mariupol był miastem podobnym do Gdańska – otwartym, leżącym nad brzegiem morza, z podobną liczba mieszkańców. „Był... bo praktycznie został zrównany z ziemią w trakcie ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, który rozpoczął się 24 lutego 2022 roku. Symbolem okrucieństwa najeźdźcy stał się zbombardowany Teatr Dramatyczny, w którego podziemiach chroniły się tysiące cywilów, głównie kobiet i dzieci. (…) Choć dziś Mariupol wygląda jak Gdańsk po zakończeniu II wojny światowej czy Warszawa po Powstaniu Warszawskim, choć brakuje wody, żywności i leków, oblężone miasto wciąż się broni. Nie opuścili go ani wszyscy mieszkańcy, ani bohaterscy obrońcy” – pisali radni.

Porównali Mariupol do Westerplatte. „Miasto już stało się legendą, symbolem wiernego oporu wobec zbrodniczej agresji. Jesteśmy pełni podziwu dla męstwa obrońców Mariupola, którzy bronią swojego miasta, ojczyzny i wszystkich drogich nam wartości europejskich. Wierzymy w ich sukces”. Na końcu uzasadnienia radni napisali, że „Wszyscy jesteśmy z Mariupola”.

Nazwę Skwer Bohaterskiego Mariupola zaproponował podczas poprzedniej sesji Rady Miasta mer Mariupola Wadym Bojczenko, który połączył się z radnymi przez łącze internetowe. Pod koniec obrad sesji poinformowano, że w tej sprawie stworzono projekt wszystkich trzech klubów radnych i zostanie on przedstawiony w trakcie sesji zaplanowanej na 28 kwietnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej