RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wielkie pieniądze Świątek. Zarobiła więcej niż mężczyźni!

Iga Świątek to największa tenisowa gwiazda tego sezonu (fot. Getty Images)
Iga Świątek to największa tenisowa gwiazda tego sezonu (fot. Getty Images)

Iga Świątek wygrała w tym sezonie już cztery duże turnieje, kontynuuje passę 23 wygranych meczów z rzędu i jest niekwestionowaną liderką rankingu WTA. Co ciekawe: Polka przoduje też w innej klasyfikacji. W 2022 roku zarobiła na korcie więcej nie tylko niż wszystkie rywalki, ale również... rywale.

Kolejny łup Igi Świątek. Seria trwa [WIDEO]

Iga Świątek triumfowała w turnieju WTA w Stuttgarcie. Prowadząca w światowym rankingu tenisistek Polka w niedzielnym finale pokonała Białorusinkę...

zobacz więcej

Kobiety od lat, bezskutecznie, walczą o równe płace w sporcie. Przegrywają z argumentami rynkowymi: piłka nożna, koszykówka czy siatkówka w wydaniu męskim są zdecydowanie bardziej popularne, a co za tym idzie – hojniej wynagradzane. W tenisie aż takich dysproporcji nie ma, ale i tak w zdecydowanej większości turniejów większe apanaże przygotowane są dla panów.


Iga Świątek nic sobie z tego nie robi: Polka idzie przez 2022 rok jak burza, wygrywa mecz za meczem, jest niekwestionowaną liderką światowego rankingu, a także… rankingu płac. 20-latka spod Warszawy zarobiła jak dotąd – tylko na korcie! – prawie 3,7 miliona dolarów. To znacznie więcej niż Ashleigh Barty (2,2 mln) czy Danielle Collins (1,4 mln), więcej także niż liderzy w klasyfikacji mężczyzn – Rafael Nadal (3,1 mln) i Carlos Alcaraz (2,6 mln).

Swojego imponującego dorobku Polka nie powiększy niestety podczas trwającego turnieju w Madrycie. Z powodu kontuzji barku Polka musiała wycofać się z rywalizacji. W maju prawdopodobnie zobaczymy ją jednak w Rzymie, a także na ukochanej przez nią paryskiej „mączce”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej