RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Na rowerze objechał Afrykę

Przejechał przez Republikę Południowej Afryki, Namibię, Kongo i Nigerię – na rowerze. Paweł Kilen właśnie wrócił ze swojej wielkiej podróży do Polski, aby Święta spędzić już z rodziną, której nie widział od kilku lat.

Wszystko rozpoczęło się 5 lat temu. Paweł Kilen przez dwa lata jeździł po Azji, był też w Indonezji, Australii i Nowej Zelandii. W listopadzie ubiegłego roku wsiadł na rower, by objechać Czarny Ląd.

Afryka jest jak morze, jak ocean. Jak zaczniesz z jednej strony, to musisz już wieźć wszystko co tylko do szczęścia potrzebne przez całą Afrykę, bo po drodze nic nie będzie oprócz prostej strawy i maczety – opowiada podróżnik.

Cała rodzina wspiera pasję Pawła, mimo że jego wyprawa to dla wszystkich stres i obawy, bo jego telefon często milczy. – Nie wszędzie jest zasięg, nie wszędzie jest Internet. To jednak są dzikie tereny, gdzie albo śpi na poboczu, albo gdziekolwiek indziej – mówi Krzysztof Chrupek.

To nie jedyne problemy, z którymi musiał się liczyć podróżnik. – Bardzo ciężka droga, brak części zamiennych do roweru, problemy zdrowotne. Byłem chory, byłem w szpitalu w Kamerunie, miałem bardzo wysoką gorączkę i nikt nie wiedział co mi jest.

Wszędzie gdzie dotarł Paweł Kilen – budził wielki entuzjazm, a za jego rowerem biegła nawet setka dzieci. Teraz jednak podróżnik zapragnął skupić się na rodzinie, choć jak każdy wędrowiec – mówi wprost – jeszcze kiedyś wyruszę na daleką wyprawę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej