RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dwie trzecie Polaków zaangażowało się w pomoc Ukrainie

Polacy najczęściej pomagają uczestnicząc w zbiórkach (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Polacy najczęściej pomagają uczestnicząc w zbiórkach (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

W działania pomocowe dla Ukrainy zaangażowało się 66 proc. Polaków. Większość z nich to kobiety, absolwenci uczelni wyższych i osoby ze średnich miast – do 250 tys. mieszkańców, takich jak Toruń, Kielce czy Rzeszów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie jednego z banków.

AlJazeera o Polsce: Wydaje się, że cały kraj jest wolontariatem

Na portalu katarskiej telewizji AlJazeera pojawił się reportaż opisujący sytuację uchodźców w Polsce i na Ukrainie. Jak podkreślono, w Polsce jest...

zobacz więcej

Najbardziej zaangażowane są kobiety, aż 73 proc. z nich wzięło udział w różnego rodzaju inicjatywach; mężczyzn – 59 proc. Pod względem miejsca zamieszkania w działania pomocowe włączały się przede wszystkim osoby ze średnich miast, do 250 tys. mieszkańców, takich jak Toruń, Kielce czy Rzeszów (74 proc.), wyprzedzając metropolie, małe miasta do 50 tys. osób i wsie (kolejno 66, 62 i 66 proc.). Pomoc zaoferowali również absolwenci uczelni wyższych (80 proc.), 66 proc. Polaków z wykształceniem średnim i 56 proc. z podstawowym.

Ciekawostką wynikającą z badań jest, że zarabiający najmniej (do 2 tys. zł netto) pomagają niemal w równym stopniu co najbogatsi z dochodem od 7 tys. zł na rękę w górę (kolejno 60 i 61 proc.). Najbardziej hojni są z kolei ci z dochodem od 4 do 4 999 zł netto (81 proc.).

Jak Polacy pomagają Ukrainie?


„Co dziewiąty ankietowany w naszym badaniu przyznał, że jeszcze nie angażował się w pomoc na rzecz Ukrainy, ale zamierza to zrobić (11 proc.). Tylko co szósty Polak stwierdził, że nie pomaga w żaden sposób i nie zamierza tego zmieniać (18 proc.). Wśród tej grupy najwięcej jest seniorów i osób między 18. a 29. rokiem życia (w obu przypadkach po 21 proc.), mieszkańców dużych miast (24 proc.) i zarabiających od 7 tys. zł na rękę w górę (34 proc.)” – wynika z badania. Polacy najczęściej pomagają, uczestnicząc w zbiórkach żywności, ubrań i artykułów pierwszej potrzeby (60 proc.) lub pieniędzy (40 proc.). W pierwszych zbiórkach najchętniej uczestniczą mieszkańcy wsi (67 proc.), osoby w wieku od 50 do 59 lat (71 proc.) i zarabiające do 2 tys. zł netto (66 proc.).

Jewgienij stracił nogę. Po rehabilitacji w Poznaniu chce wrócić na front

Podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego pod Charkowem Jewgienij Kertysz został poważnie ranny. Ukraiński żołnierz stracił nogę, obecnie przechodzi...

zobacz więcej

Internetowe zbiórki pieniędzy prowadzone przez organizacje charytatywne zasilają Polacy mieszkający w dużych miastach (54 proc.) i najbardziej zamożni (67 proc. wskazań wśród osób o zarobkach od 5 000 do 6 999 zł na rękę i 60 proc. w grupie zarabiających od 7 000 zł netto w górę).

Co czwarty Polak bojkotuje produkty pochodzące z Rosji. Ponadto 14 proc. bezpośrednio angażuje się w zbiórki działając jako wolontariusz, a 7 proc. zaoferowało mieszkańcom Ukrainy tymczasowy pobyt w swoim mieszkaniu.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w marcu. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n=1000.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej