RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kapsuła Dragon SpaceX przycumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Astronauci misji NASA Crew-4 udają się do kompleksu startowego 39-A (fot. Joe Burbank/Orlando Sentinel/Tribune News Service via Getty Images)
Astronauci misji NASA Crew-4 udają się do kompleksu startowego 39-A (fot. Joe Burbank/Orlando Sentinel/Tribune News Service via Getty Images)

Kapsuła Crew Dragon prywatnej firmy SpaceX z czterema astronautami na pokładzie przycumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po 16 godzinach od startu – poinformowała agencja NASA. Podczas startu obecny był Harrison Schmitt, członek ostatniej misji księżycowej programu Apollo.

Start Falcona 9. Astronauci NASA lecą na ISS [WIDEO]

Czworo astronautów NASA misji Crew-4 jest na orbicie po wystrzeleniu w środę ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie...

zobacz więcej

Dragon, nazwany „Freedom” (Wolność) wystartował z Kennedy Space Center na Florydzie z załogą po raz pierwszy złożoną po równo z dwóch mężczyzn i dwóch kobiet. Trzech członków załogi to astronauci NASA – Kjell Lindgren, Bob Hines i Jessica Watkins. Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) reprezentuje włoska astronautka Samantha Cristoforetti.

Watkins będzie pierwszą Afroamerykanką, która spędzi w przestrzeni kosmicznej długi czas.

Lot do ISS trwał zaledwie 16 godzin i był jednym z najkrótszych tego rodzaju. Zarówno sam lot i cumowanie do stacji odbyło się w reżimie całkowicie automatycznym, bez konieczności udziału załogi.

Kapsuły Dragon należącej do miliardera Elona Muska firmy SpaceX dostarczyły już na pokład ISS pięć załóg NASA. Odbyły też dwa loty całkowicie prywatne z milionerami na pokładzie.

Jedną z osób, które były obecne podczas startu, był geolog Harrison Schmitt, członek załogi Apollo 17, ostatniej księżycowej misji w programie Apollo w grudniu 1972 r. Życzył on powodzenia 33-letniej Watkins, która jest również geologiem i ma duże szanse wzięcia udziału w locie na Księżyc w ramach programu Artemis.

Watkins powiedziała przed startem, że uważa, iż jej misja „jest ważnym kamieniem milowym zarówno dla agencji NASA jak i dla kraju”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej