RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski: Rosja zaczęła nową serię szantażu energetycznego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. John Moore/Getty Images)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. John Moore/Getty Images)

Rosja zaczęła nową serię szantażu energetycznego; decyzja o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii pokazuje, że nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie normalnej gospodarczej współpracy z Moskwą – powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Morawiecki: Przestaliśmy w jakikolwiek sposób zależeć od Rosji [WIDEO]

Od dzisiaj, odkąd Rosja przestała przesyłać gaz do Polski, przestaliśmy w jakikolwiek sposób od Rosji zależeć – oświadczył w środę premier Mateusz...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„W tym tygodniu władze Rosji zaczęły nową serię energetycznego szantażu Europejczyków. Decyzja o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii to kolejny argument na korzyść tego, że nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie jakiejkolwiek normalnej gospodarczej współpracy z Rosją” – podkreślił szef państwa.

Jak dodał, „Rosja rozpatruje jako broń nie tylko gaz, ale jakikolwiek handel”. „Im szybciej wszyscy w Europie przyznają, że w handlu nie można zależeć od Rosji, tym szybciej może być zagwarantowana stabilność europejskim rynkom” – dodał Zełenski.

Zaznaczył też, że „przygotowywana jest ważna decyzja Unii Europejskiej” – Komisja Europejska zgodziła się znieść na rok wszystkie cła i kwoty na ukraiński eksport oraz wstrzymać obowiązywanie taryf antydumpingowych.

Zobacz także: Ekspert: Rosja chce wywołać podziały wewnątrz UE


Zełenski poinformował, że w środę omówił szczegóły dotyczące tej propozycji z szefową KE Ursulą von der Leyen. „Jestem wdzięczny jej osobiście i wszystkim naszym europejskim przyjaciołom za ten krok” – dodał. „Właśnie teraz da to nam możliwość utrzymania w maksymalnym stopniu aktywności gospodarczej na Ukrainie, naszej narodowej produkcji” – zauważył prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej