RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie prowokacje. Wzmocniono punkty kontrolne w Naddniestrzu

Pomnik Lenina przed budynkiem parlamentu w Tyraspolu (fot. PAP/EPA/Zsolt Czegledi)
Pomnik Lenina przed budynkiem parlamentu w Tyraspolu (fot. PAP/EPA/Zsolt Czegledi)

W Naddniestrzu – graniczącym z Ukrainą separatystycznym regionie Mołdawii – wzmocniono procedury na punktach kontrolnych w związku z prowokacjami ze strony Rosji – podaje w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosja przeprowadziła ataki „pod fałszywą flagą” w Naddniestrzu. Szykuje dalsze działania

Rosja przeprowadziła „pod fałszywą flagą” ataki w separatystycznym regionie Naddniestrze w Mołdawii, by przygotować grunt pod dalsze działania na...

zobacz więcej

„W naddniestrzańskim regionie Republiki Mołdawii w związku z licznymi prowokacjami ze strony Rosji wprowadzono czerwony stopień zagrożenia terrorystycznego” – czytamy w komunikacie sztabu, opublikowanym na Facebooku.

Jak dodano, wzmocniono tam kontrole na punktach kontrolnych i odwołano przygotowania do defilady z okazji 9 maja (dnia zwycięstwa). Personel sił bezpieczeństwa ma przebywać w koszarach.

Według ukraińskiej wiceminister obrony Hanny Malar Rosja jest gotowa, by wykorzystać separatystyczne Naddniestrze, gdzie od trzech dni dochodzi do incydentów, jako przyczółek do ataku na Ukrainę albo resztę Mołdawii.

Zobacz także: Ostrzał Naddniestrza


Według tzw. MSW Naddniestrza w nocy z wtorku na środę odnotowano strzały w pobliżu miejscowości Cobasna, gdzie znajduje się wielki rosyjski skład amunicji. We wtorek poinformowano zaś o zniszczeniu dwóch przekaźników radiowych i „ataku” na jednostkę wojskową. W poniedziałek doszło do serii eksplozji nieopodal tzw. ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej