RAPORT

Pogarda

„Optymalna droga wiedzie przez Gdańsk”. Dzięki polskiej pomocy Niemcy niezależne od rosyjskiej ropy

Z gdańskiego Naftoportu można przesyłać ropę do Niemiec (fot. PAP/Adam Warżawa)
Z gdańskiego Naftoportu można przesyłać ropę do Niemiec (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

„Federalny minister gospodarki Robert Habeck planuje rychłe wstrzymanie importu rosyjskiej ropy. Jak dotąd głównym problemem było zaopatrzenie w paliwo we wschodnich Niemczech, ale teraz znalazło się rozwiązanie - dzięki polskiej pomocy” – pisze Die Welt. Chodzi o zaopatrzenie niemieckiej rafinerii nad Odrą. Habeck, który rozmawiał w tej sprawie z minister klimatu RP Anną Moskwą, wyjaśnia, że rozwiązaniem jest możliwość zaopatrywania tej rafinerii przez port w Gdańsku.

„The Telegraph”: sankcjami należy objąć też Niemcy

„Ktokolwiek kupuje obecnie niemieckie produkty, faktycznie finansuje wojnę Putina” – uważa brytyjski „The Telegraph”. Według gazety Niemcy mają...

zobacz więcej

Szef niemieckiego resortu gospodarki poinformował, że Niemcy są przygotowane na ewentualne europejskie embargo na import ropy z Rosji albo wstrzymanie dostaw przez stronę rosyjską z własnej inicjatywy. 

„Kilka tygodni temu powiedziałbym: »o nie, Niemcy tego nie wytrzymają«. Dziś już tak nie powiem” – napisał Habeck na Twitterze. Zmiana tej opinii to efekt porozumienia z Polską.

Rosja pokrywa zaledwie ok. 12 proc. niemieckiego zapotrzebowania na ropę naftową. Ale udział ten w całości stanowią dostawy do rafinerii w Schwedt (pol. Świecie) nad Odrą, stanowiącej zresztą w większości własność Rosnieft Deutschland GmbH.

Od nadodrzańskiej rafinerii zależy nie tylko zaopatrzenie stacji paliw w Berlinie, Brandenburgii i Meklemburgii, ale także funkcjonowanie Portu Lotniczego Berlin-Brandenburgia (nowego, dużego lotniska pod Berlinem – to o nim w czasie kampanii w 2018 r. mówił obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, wówczas kandydat na to stanowisko). – Bez rafinerii w Schwedt nie wystartuje stąd żaden samolot, żaden wóz straży pożarnej w regionie nie wyruszy na ratunek – ostrzegał niedawno branżowy specjalista cytowany przez „Handelsblatt”.

Oprócz zaspokajania 95 proc. popytu na benzynę, olej napędowy, olej grzewczy i paliwo lotnicze w Berlinie i Brandenburgii rafineria produkuje energię elektryczną i cieplną dla Schwedt. Zapewnia też zatrudnienie 1,2 tys. mieszkańców.

Chciała wycofania wojsk USA z Polski i nałożenia na nas sankcji. Przyjęła Trzaskowskiego

Rafineria jest „podpięta” do rurociągu „Przyjaźń”, przebiegającego przez Płock. Istnieje możliwość przesyłania ropy z Naftoportu w Gdańsku rurociągiem do Płocka, zaś stamtąd, do Schwedt. Ten szlak w tytule informacji Die Welt określono mianem „optymalnej drogi”. Ropę można pompować do rafinerii również z portu w Rostocku – i Niemcy będą korzystać z tej możliwości – ale wydajność takiego rozwiązania jest niewystarczająca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej