RAPORT

Wojna na Ukrainie

Start Falcona 9. Astronauci NASA lecą na ISS [WIDEO]

Start rakiety (fot. Paul Hennessy / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/PAP)
Start rakiety (fot. Paul Hennessy / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/PAP)

Czworo astronautów NASA misji Crew-4 jest na orbicie po wystrzeleniu w środę ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie statku Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To już drugi w kwietniu lot załogowy na ISS przeprowadzony przez firmę SpaceX. Dwa dni wcześniej wróciła na Ziemię turystyczna misja Axiom-1.

Kolejne niepowodzenie SpaceX. Wybuchł statek Starship [WIDEO]

Najnowszy prototyp rakiety Starship amerykańskiej firmy kosmicznej SpaceX wyleciał z powodzeniem z ośrodka testowego Boca Chica w Teksasie, po czym...

zobacz więcej

Start rakiety Falcon 9 przebiegł pomyślnie. Na jej szczycie znalazł się statek Crew Dragon „Freedom” z załogą w środku. To czwarta załogowa misja rotacyjna firmy SpaceX przeprowadzana w ramach komercyjnej umowy z NASA. Kontrakt dotyczy realizacji stałych rotacji załóg na ISS.

Misja Crew-4


W skład misji w chodzi jej dowódca Kjell Lindgren, pilot Bob Hines i specjalista ds. misji Jessica Watkins oraz specjalista ds. misji Samantha Cristoforetti z ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). Załoga będzie prowadzić ekspedycję naukową w warunkach mikrograwitacji na pokładzie stacji kosmicznej.

Zobacz także: Teleskop Hubble'a dostrzegł najdalszą gwiazdę


Dla Lindgrena będzie to druga ekspedycja na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na pierwszą misję kosmiczną wyleciał w 2015 i trwała ona 141 dni. Pracę jako astronauta rozpoczął w 2009 roku. Hines w środę po raz pierwszy wyleciał na misję kosmicznę. Na astronautę NASA został wybrany w 2017 roku. Wcześniej przez 22 lata pracował jako pilot testowy, pilot myśliwców oraz instruktor w Siłach Powietrznych USA.

Rosja kończy współpracę z NASA i ESA

Rosja ogłosiła, że zakończy współpracę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu zniesienia sankcji nałożonych przez Zachód w związku z...

zobacz więcej

Cristoforetti, pochodząca z Mediolanu, rozpoczęła drugą podróż kosmiczną. W 2015 roku spędziła 5 miesięcy na ISS. Wcześniej była pilotem myśliwców we włoskich Siłach Powietrznych. W 2009 roku ESA przyjęła ją na astronautkę. Dla Watkins to pierwszy lot kosmiczny. Jako członkini zespołu naukowego Jet Propulsion Laboratory badała powierzchnię Marsa przy wykorzystaniu łazika Curiosity. Na astronautkę została wybrana w 2017 roku.

Badania na ISS


Obecna załoga przez kilka miesięcy będzie prowadzić badania naukowe w warunkach mikrograwitacji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak poinformował administrator NASA Bill Nelson, ich badania mają pomóc amerykańskiej agencji „pomóc przygotować się do dłuższych pobytów na Księżycu – i ewentualnie na Marsie”. „Te misje nie byłyby możliwe bez oddanych zespołów NASA i SpaceX tu na Ziemi” – dodał Nelson. Podczas lotu statku kosmicznego, SpaceX będzie monitorować ze swojego centrum kontroli misji w Hawthorne w Kalifornii serię automatycznych manewrów Dragona. Zespoły NASA będą zaś monitorować operacje stacji kosmicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej