RAPORT

Wojna na Ukrainie

Chciała wycofania wojsk USA z Polski i nałożenia na nas sankcji. Przyjęła Trzaskowskiego

Heather Conley oddała hołd „wysiłkom Trzaskowskiego w wychowaniu nowego pokolenia bezpartyjnych liderów” (fot. Twitter/Heather A. Conley)
Heather Conley oddała hołd „wysiłkom Trzaskowskiego w wychowaniu nowego pokolenia bezpartyjnych liderów” (fot. Twitter/Heather A. Conley)

Heather Conley, prezes Niemieckiego Funduszu Marshalla, działającego w USA think-tanku finansowanego przez rząd RFN, spotkała się w Waszyngtonie z prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim. Tematem rozmowy było, jak informuje Fundusz, „wzmacnianie demokracji” i „ochrona praw obywatelskich”. Trzy miesiące przed napadem Rosji na Ukrainę Conley przekonywała kongresmenów do wycofania wojsk USA z Polski i nałożenia na nasz kraj sankcji za domniemane „łamanie zasad demokracji”.

We wpisie informującym o spotkaniu szefowa niemieckiego think tanku w USA oświadczyła, że oddaje hołd „wysiłkom Trzaskowskiego w wychowaniu nowego pokolenia bezpartyjnych liderów”. Prezydent Warszawy jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Z wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego wynika, że w czasie gdy Polska wspiera walczącą Ukrainę i zabiega o wzmocnienie wschodniej flanki NATO w obliczu rosyjskiego zagrożenia, przekonywał za oceanem, że Polska jest „najmniej demokratycznym” krajem. W listopadzie 2021 r. Heather Conley w wystąpieniu przed komisją kongresu (wzięło w niej udział tylko trzech kongresmenów, sami Demokraci), przekonywała, że w Polsce następuje „erozja demokracji”, a jako środki nacisku proponowała sankcje i wycofanie wojsk USA z naszego kraju.

Trzaskowski w USA dyskredytuje Polskę

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przebywa w Stanach Zjednoczonych. Polityk PO apelował już między innymi o pieniądze na pomoc uchodźcom, choć w...

zobacz więcej

Miesiąc później Rafał Trzaskowski wziął udział w konferencji online burmistrzów i prezydentów miast, w czasie której ostro atakował polski rząd, nazywając go „autorytarnym”, oskarżając o „paraliżowanie” lub „upolitycznianie niemal każdej niezależnej instytucji” a także „atakowanie praw kobiet”.

Jako przykład podał wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej, który nazwał „wprowadzeniem drakońskiego przepisu”. Twierdził ponadto, że „wszystkie organizacje, które walczą z przemocą domową”, zostały pozbawione rządowego finansowania.

Krytykował domniemany „ucisk społeczności LGBT” w kraju, chwaląc się hostelem LGBT w Warszawie.

Trzaskowski apeluje do USA o pieniądze. Pomija polski rząd

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej