RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Przestaliśmy w jakikolwiek sposób zależeć od Rosji [WIDEO]

Od dzisiaj, odkąd Rosja przestała przesyłać gaz do Polski, przestaliśmy w jakikolwiek sposób od Rosji zależeć – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, zabezpieczenie Polski w gaz jest „absolutnie pewne”.

Polska ogłosiła stanowisko ws. gazu z Rosji

– Polska nie zapłaci Gazpromowi w rublach za dostawy gazu z Rosji – podkreślił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Piotr...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W czasie wizyty w tłoczni gazu Gaz-Systemu w Rembelszczyźnie pod Warszawą Morawiecki przypomniał, że kilka godzin temu „na polecenie Kremla gaz rosyjski przestał płynąć do Polski. – To pokazuje jak skutecznie działamy na rzecz niepodległej Ukrainy i jak skutecznie potrafiliśmy zadziałać, aby obronić się przed szantażem gazowym – stwierdził.

Jak dodał szef rządu, „wraz z objęciem sterów rządowych podjęliśmy decyzję o zwiększeniu produkcji i poszukiwaniu nowych źródeł gazu, i udało się nam znacząco zwiększyć produkcję krajową”.

Zobacz także: KE zgodziła się na „gaz za ruble”? Fake news Miedwiediewa


Przypomniał, że „konsekwentnie budowane były interkonektory i gazociąg bałtycki”.

„Nie będzie przerw w dostawach gazu”


Premier zapewnił, że nie będzie przerw w dostawach gazu do gospodarstw domowych.

Rosja zakręca kurek z gazem. Prezydent: Polskie firmy wyegzekwują odszkodowania

Wierzę głęboko, że polskie firmy wyegzekwują odszkodowania od strony rosyjskiej za złamanie umowy dot. dostaw gazu; nie mam wątpliwości, że...

zobacz więcej

– W przypadku zasilania gospodarstw domowych nie przewidujemy takich scenariuszy (przerw w dostawach gazu – red.). Zrobimy wszystko, aby przede wszystkim ludzie mogli ogrzewać swoje domy, gotować swoje posiłki – powiedział szef rządu.

– Jeśli chodzi o kolejne stopnie, jak to mówimy w energetyce - zasilania, a tutaj dostępu gazu - to owszem, są różne rezerwowe plany budowane po to, by nie być zaskoczonym, tylko w razie konieczności doprowadzić do ograniczenia w taki sposób, aby gospodarka polska jak najmniej ucierpiała na zmniejszeniu dostaw gazu - dodał.

Morawiecki zapewnił, że są to plany rezerwowe, plany zapasowe, i wyraził nadzieję, że nie trzeba będzie ich uruchamiać.

W opinii premiera „naiwnością było wierzyć, że Rosja nie będzie stosować szantażu gazowego”. – Stosuje go od lat, były przerwy techniczne. Już wcześniej pomruki tego szantażu miały miejsce w poprzednich latach – mówił.

FOR i Balcerowicz atakowali PiS za odcinanie gazu z Rosji. Zobacz ich analizę z 2018 r.

W 2018 roku Forum Obywatelskiego Rozwoju krytykowało rząd PiS za budowę Baltic Pipe i rozbudowę gazoportu. „Ten pomysł wydaje się zupełną...

zobacz więcej

Morawiecki zwrócił uwagę, że dzisiaj Polska jako pierwszy kraj w UE z tych państw, które musiały polegać na gazie rosyjskim pokazuje swoją suwerenność. – Dzięki naszej przezorności, dzięki naszej roztropności i wytrwałej realizacji tych projektów gazowych, na które postawiliśmy, dzisiaj – koniec kwietnia 2022 r., Polska stała się niezależna gazowo od Federacji Rosyjskiej. Żaden szantaż nam nie grozi. Dzisiaj pokazujemy, czym jest odpowiedzialna długofalowa polityka, ciągłość tej polityki i dbałość o bezpieczeństwo Polaków – ocenił.

Premier powiedział, że rząd Leszka Millera kilkanaście lat temu popełnił błąd decydując o nieprzeprowadzeniu budowy gazociągu bałtyckiego do Norwegii. – Mogliśmy być już dużo wcześniej niezależni. Mogliśmy być suwerenni gazowo. Niestety wtedy rząd lewicy, rząd SLD popełnił błąd – ocenił.

– Gdyby nie budowa nowych połączeń gazowych z innymi państwami, gdyby nie budowa Baltic Pipe, gdyby nie zwiększenie krajowej produkcji gazu – bylibyśmy dzisiaj w potężnych tarapatach – wymieniał Mateusz Morawiecki.

„Polska daje przykład Europie”


Polska daje przykład Europie, że można i trzeba sobie poradzić w tych bardzo trudnych okolicznościach; zabezpieczyliśmy się poprzez budowę interkonektorów i średnioterminowe kontrakty na LNG - ocenił premier.

Rosja wstrzymuje dostawy gazu dla kolejnego kraju

Rosja wstrzymuje dostawy gazu dla Bułgarii od środy, 27 kwietnia – poinformował resort energetyki w Sofii. W ministerstwie otrzymano list od...

zobacz więcej

Morawiecki stwierdził też, że trzeba nałożyć specjalny mechanizm celny na gaz i rop, po to, by Rosja nie mogła pozyskiwać innych rynków dla swoich surowców. – Zrobimy wszystko, żeby obciążyć Rosję karami kontraktowymi, ponieważ jest to działanie zupełnie pozaprawne, poza kontraktowe (odcięcie w środę dostaw gazu do Polski przez Rosję – red.). Trzeba przypomnieć w tym kontekście, że te działania ze strony Rosji zostały podjęte dlatego, że próbowano Polskę zaszantażować, próbowano zmusić nas do tego, byśmy zapłacili w rublach (za rosyjski gaz – red.) – mówił premier.

Dodał, że Polska „trzyma się twardo zapisów sankcji, które Komisja Europejska i Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej wypracowują”.

– Z tego wynika, że nie będziemy płacić w rublach za rosyjski gaz i apeluję do wszystkich naszych partnerów w Unii Europejskiej, nie tylko o to, by także nie płacili w rublach za rosyjski gaz, ale żeby (...) nałożyć specjalny mechanizm celny na gaz i ropę płynącą ze strony Rosji, po to by Rosja nie mogła w prosty sposób pozyskiwać innych rynków – zaproponował Morawiecki.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Po drugie, żeby nałożyć tzw. sankcje wtórne po to, żeby budżet rosyjski jak najwięcej poniósł strat w związku z tymi sankcjami. Bo widzimy, że Rosja radzi sobie całkiem nieźle z sankcjami i w związku z tym Polska stara się organizować proces konstruowania kolejnych pakietów sankcyjnych, by odciąć tlen od machiny wojennej Putina – zadeklarował premier.

Gromadzenie gazu w magazynach


Szef rządu pytany podczas środowej konferencji o to, w jakim stopniu odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Polski będzie odczuwalne dla portfeli przeciętnych odbiorców, wskazał, że nasz kraj kupuje gaz z różnych źródeł.

Minister klimatu: Nie potrzebujemy rosyjskiego gazu [WIDEO]

Sejm wysłuchuje informacji rządu o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Przedstawi ją minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister...

zobacz więcej

Dodał, że w Europie Zachodniej działa wirtualna giełda gazu. – Polska kupuje ten gaz (...) z różnych źródeł – powiedział. Dodał, że „staramy się jak najwięcej zatłoczyć przed jesienią tego gazu do polskich magazynów”.

Według szefa rządu popyt Polski na gaz wynosi ok. 20 mld m sześc. – Z Rosji czerpaliśmy jedynie 10 mld m sześc. – mówił. Wskazał, że wpływ polskiego popytu na relacje: podaż-popyt i na relacje cenowe jest relatywnie niewielki.

Mateusz Morawiecki poinformował, że zużycie gazu w całej Europie szacowane jest na ok. 550-570 mld m sześc. – Z tego z Gazpromu Europa pozyskiwała ok. 200 mld m sześc. Czyli te 10 mld to jest ok. 5 proc. gazu z Rosji – powiedział.

Zobacz także: Rosja „zakręciła kurek” z gazem


Zdaniem premiera nie wskazuje to, by zastopowanie importu gazu rosyjskiego do Polski mogło w znaczący sposób wpłynąć na relacje cenowe. – Zrobimy wszystko, żeby ceny były jak najniższe, żeby Polacy w portfelach nie odczuli tego bardziej, niż odczuli do tej pory – zapewnił premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej