RAPORT

Wojna na Ukrainie

Von der Leyen podsumowała decyzję Kremla: Rosja strzela sobie w stopę [WIDEO]

Ursula von der Leyen: przygotowujemy skoordynowaną odpowiedź Europy (fot. Thierry Monasse / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)
Ursula von der Leyen: przygotowujemy skoordynowaną odpowiedź Europy (fot. Thierry Monasse / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)

– Rosja sama strzela sobie w stopę, era rosyjskich paliw kopalnych w Unii kończy się – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen komentując decyzję Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu. Na konferencji prasowej w Brukseli podkreśliła, że Kreml niszczy rosyjską gospodarkę, bo sam sobie odcina istotne źródło dochodów. Szefowa Komisji zapewniła też, że Unia zrobi wszystko, by decyzja Gazpromu miała jak najmniejszy wpływ na konsumentów we Wspólnocie.

Minister klimatu: Nie potrzebujemy rosyjskiego gazu [WIDEO]

Sejm wysłuchuje informacji rządu o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Przedstawi ją minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister...

zobacz więcej

Ursula von der Leyen po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii powiedziała, że celem Unii Europejskiej jest uniezależnienie się od paliw kopalnych z Rosji.

– Zapowiedź Gazpromu to nowa próba podjęta przez Rosję, aby zaszantażować nas za pomocą gazu. Jesteśmy przygotowani na taki scenariusz. Przygotowujemy skoordynowaną odpowiedź Europy. Europejczycy mogą być pewni, że jesteśmy zjednoczeni i solidarni z państwami członkowskimi, które zostały dotknięte posunięciem Rosji –oświadczyła szefowa KE.

UE podejmie wszelkie wysiłki, aby decyzja Gazpromu o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii miała jak najmniejszy wpływ na konsumentów - zapewniła Von der Leyen.

– Środki, jakie podjęła Rosja, wpływają na samą Rosję. Kreml szkodzi w ten sposób rosyjskiej gospodarce, ponieważ pozbawia ją ważnych dochodów – dodała.

Von der Leyen napisała też na Twitterze, że Putin usiłował posłużyć się szantażem gazowym wobec UE, ale po raz kolejny mu się to nie udało, a Europa jest zdeterminowana, by doprowadzić do tego, że we Wspólnocie nadejdzie jak najszybciej koniec ery rosyjskich surowców kopalnych. Czy poradzimy sobie bez rosyjskiego gazu? Ekspert tłumaczy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej