RAPORT

Wojna na Ukrainie

Benedict Cumberbatch czeka na uchodźców z Ukrainy

Benedict Cumberbatch na rozdaniu nagród BAFTA (fot. Roy Rochlin/Getty Images))
Benedict Cumberbatch na rozdaniu nagród BAFTA (fot. Roy Rochlin/Getty Images))

Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród BAFTA Benedict Cumberbatch ogłosił, że zamierza dać schronienie ludziom uciekającym z Ukrainy. – Mam nadzieję wziąć udział w rządowym programie humanitarnym, by przyjąć uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domów” – zapowiedział. I słowa dotrzymał. Jak ujawnił w najnowszym wywiadzie, uchodźcy, których wkrótce ugości, zdołali już wydostać się z ogarniętego wojną kraju.

Ogłoszono skład jury festiwalu w Cannes

Aktorki Rebecca Hall, Deepika Padukone, Noomi Rapace i Jasmine Trinca, a także reżyserzy Asghar Farhadi, Ladj Ly, Jeff Nichols i Joachim Trier...

zobacz więcej

Świat wciąż z trwogą śledzi wydarzenia rozgrywające się na terenie Ukrainy. W mediach stale pojawiają się nowe informacje na temat brutalności rosyjskich żołnierzy, którzy mordują cywilów, dopuszczają się gwałtów i grabieży. Do sieci codziennie trafiają wstrząsające zdjęcia doszczętnie zniszczonych bombardowaniami ukraińskich miast.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców szacuje, że z ogarniętego wojną kraju uciekło dotąd ponad 5 mln osób, które szukają schronienia przede wszystkim w Polsce. Do naszego kraju przybyło już około 3 mln uchodźców.

W pomoc zaatakowanej przez Władimira Putina Ukrainie zaangażowało się wiele znanych postaci ze świata show-biznesu. Swoje wsparcie zaoferowali m.in. Ashton Kutcher i Mila Kunis, którzy zorganizowali zbiórkę funduszy na rzecz uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy.

Artyści dla uchodźców z Ukrainy


Gwiazdorska para przekazała na ten cel 3 mln dolarów. Pomóc postanowił również Benedict Cumberbatch. Podczas tegorocznej gali wręczenia nagród BAFTA gwiazdor „Psich pazurów” wyraził solidarność z narodem ukraińskim. Ogłosił również, że zamierza przyjąć pod swój dach uchodźców. – Pragnę pokazać, że stoję dziś ramię z ramię z moimi siostrami i braćmi, którzy przechodzą przez ten koszmar. Cywile są tam dziś zabijani lub pozostawiani bez dostępu do prądu, wody i jedzenia. Musimy zrobić coś więcej niż tylko nosić przypinki w kolorach ukraińskiej flagi. Musimy przekazywać darowizny, wywierać nacisk na polityków, aby dali schronienie ludziom, którzy cierpią. Mam nadzieję wziąć udział w rządowym programie humanitarnym, by przyjąć uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Liczę, że stanę się tego częścią – mówił aktor.

Kolejne gwiazdy dołączają do obsady filmu Nolana o ojcu bomby atomowej

Alex Wolf i Josh Hartnett dołączają do obsady filmu „Oppenheimer” Christophera Nolana. Tytułowy bohater tej produkcji był dyrektorem projektu...

zobacz więcej

Aktor wesprze również Ukraińców przyjmujących swoich krewnych

Cumberbatch nie rzucił słów na wiatr. Zgodnie z deklaracją zgłosił się do programu i zobowiązał się ugościć uciekinierów. Teraz w rozmowie ze „Sky News” wyjawił, że uchodźcy, których ma przyjąć, opuścili już Ukrainę.

– Wiem, że przekroczyli granicę. Codziennie śledzę ich postępy. Niestety są w trakcie terapii medycznej. Powiedzenie czegoś więcej na ten temat byłoby naruszeniem ich prywatności, a ujawnienie zbyt wielu informacji o tym, kiedy przyjdą i jak to będzie zorganizowane, naruszyłoby moją. Nie zdradzę więc żadnych szczegółów. Mogę powiedzieć tylko tyle, że chcę dać im odrobinę spokoju i stabilności po koszmarze, którego doświadczyli – wyjaśnił.

Prócz zapewnienia zakwaterowania Cumberbatch obiecał finansowo wesprzeć pochodzących z Ukrainy obywateli Wielkiej Brytanii, którzy przygotowują się do przyjęcia uciekających przed wojną krewnych. Laureat nagrody Emmy zachęcił przy tym swoich fanów do przekazywania darowizn organizacjom zapewniającym profesjonalne psychologiczne wsparcie uchodźcom. „Niezależnie od tego, jak bardzo hojni i gościnni jesteśmy jako gospodarze, nie mamy umiejętności specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Oni wiedzą, jak pomóc osobom zmagającym się z wojenną traumą – zaznaczył aktor.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej