RAPORT

Pogarda

Gazprom sponsorował pracowników Uniwersytetu Warszawskiego? Ważne pismo

Kacper Płażyński zwrócił się do władz UW z pytaniami (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images))
Kacper Płażyński zwrócił się do władz UW z pytaniami (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images))

Najnowsze

Popularne

Wraca sprawa stypendiów, jakie miały otrzymywać osoby związane z Uniwersytetem Warszawskim od firmy Gazprom. Poseł PiS Kacper Płażyński zauważył, że relacje jednej z czołowych uczelni z przedsiębiorcami działającymi na niekorzyść Polski budzą zrozumiałe oburzenie. Zwrócił się więc z prośbą o wyjaśnienia.

Pięciu Rosjan zgwałciło 14-latkę. Szokujące informacje

Przedstawiciele biura ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowali, że w Buczy Rosjanie grupowo zgwałcili kilkunastoletnią dziewczynkę....

zobacz więcej

Na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła, Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości skierował do władz Uniwersytetu Warszawskiego trzy pytania.

Chodzi m.in. o to, ile osób związanych z UW (pracowników naukowych, studentów, doktorantów etc.) objętych było lub jest programem stypendialnym Gazpromu.

Zobacz także:   Leszczyna miażdży pomysł wakacji kredytowych. W 2015 r. go zachwalała

Płażyński zapytał też, czy osoby związane z UW otrzymywały w latach 1999-2022 lub nadal otrzymują środki finansowe od rosyjskich firm lub instytucji. „Jakie to osoby, na jakich zasadach przyznawano wsparcie?” – pyta w dokumencie poseł.

„Czy UW współpracował lub współpracuje z rosyjskimi firmami lub instytucjami? Na czym polegała ta współpraca?” – czytamy.

Zobacz także:   Kolejny fake news Giertycha. Tym razem o gazie

Jak zauważył polityk PiS, materialne wsparcie dla naukowców „to jeden z elementów budowania wpływów i kupowania przychylności osób, które mogą być potem wykorzystywane (świadomie lub nie) jako narzędzie w prowadzonej wojnie hybrydowej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej