RAPORT

Pogarda

Pięciu Rosjan zgwałciło 14-latkę. Szokujące informacje

Ukraina. Rosjanie gwałcą dzieci (fot. Leon Klein / Anadolu Agency/AbacaPress PAP/Abaca)
Ukraina. Rosjanie gwałcą dzieci (fot. Leon Klein / Anadolu Agency/AbacaPress PAP/Abaca)

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciele biura ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowali, że w Buczy Rosjanie grupowo zgwałcili kilkunastoletnią dziewczynkę. Jak przekazano, poszkodowana jest teraz w ciąży.

Makabryczne odkrycie w Buczy. Rosjanie zgwałcili i zabili nastolatkę

Tragicznego odkrycia dokonano w podkijowskiej Buczy, wyzwolonej spod okupacji rosyjskiej. Jak poinformowała ukraińska deputowana Lesia Wasylenko,...

zobacz więcej

Rozmówczyni ukraińskiego Kanału 24 opowiedziała mediom o bestialstwie, które spotkało jedną z jej podopiecznych ze strony Rosjan.

Dziewczynka po gwałcie zaszła w ciążę, a podczas analizowania zabiegu aborcji okazało się, że gdyby został przeprowadzony, w przyszłości 14-latka nie mogłaby mieć dzieci. Zdecydowała się więc donosić ciążę.

Zobacz także:   Gwałty i tortury rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. „Połowa jej paznokci została oderwana”

Psycholog dyżurująca na infolinii ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich przyznała, że nie jest to jednostkowy przypadek i zajmuje się teraz sprawami kilku nieletnich dziewcząt zgwałconych przez rosyjskich żołnierzy.

Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu gwałtów


Rosjanie używają gwałtów na kobietach i dzieciach podczas wojny na Ukrainie jako broni. – Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu tych przestępstw – poinformowała w niedzielę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Czy Ukraina ma potencjał, by odbić zajęte tereny? Analiza polskiego weterana

Cały świat jest pod wrażeniem, jak Ukraina skutecznie się broni, ale polscy internauci coraz częściej pytają, czy możliwa jest kontrofensywa na...

zobacz więcej

– Wiemy, że kobiety i dzieci są traktowane jako broń (...) przez rosyjskie wojska, by wywierać presję na mieszkańcach Ukrainy – powiedziała Joly w wywiadzie dla publicznego nadawcy CBC.

Zwróciła uwagę, że problem przemocy seksualnej to temat tabu, przestępstwo, w sprawie którego dochodzenia są trudne i jednocześnie temat, któremu nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi.

Joly wezwała społeczność międzynarodową, by uznała fakt użycia przemocy seksualnej na Ukrainie jako broni.

Zobacz także:   Gwałt bronią wojenną na Ukrainie. „Milczące przyzwolenie” dla rosyjskich żołnierzy

Minister dodała, że Kanada będzie współpracować z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, Międzynarodowym Trybunałem Karnym i innymi instytucjami, by gromadzić dowody przemocy seksualnej.

W minionych tygodniach grupa kanadyjskich dochodzeniowców została oddelegowana do pomocy MTK w gromadzeniu dowodów rosyjskich przestępstw na Ukrainie, a na terenie Kanady policja zbiera informacje od ukraińskich uchodźców.

Kanada deklaruje też, że będzie stosować Murad Code, zasady postępowania z ofiarami przestępstw seksualnych i ścigania odpowiedzialnych za te przestępstwa. „Kodeks Murad” został opracowany przez Nadię Murad, Jazydkę porwaną i wielokrotnie gwałconą przez żołnierzy tzw. Państwa Islamskiego. Murad razem z dr. Denisem Mukwege, który pomaga ofiarom gwałtów, otrzymała pokojową Nagrodę Nobla w 2018 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej