RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Nie wystarczy już wysyłać Ukrainie tylko broń defensywną”

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss (fot. EPA/NEIL HALL)
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss (fot. EPA/NEIL HALL)

Nie wystarczy już wysyłać Ukrainie broni defensywnej, aby mogła ona odeprzeć inwazję Rosji – oświadczyła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. – Sojusznicy z NATO jasno mówią, że dostarczamy broń ciężką – powiedziała.

Ukraina przechodzi na standardy NATO. Kułeba ogłosił „historyczny przełom”

Ukraina rozpoczęła nowy etap, jakim jest przechodzenie jej Sił Zbrojnych na uzbrojenie i standardy NATO – oświadczył we wtorek minister spraw...

zobacz więcej

– Zbyt długo istniało fałszywe rozróżnienie między bronią defensywną a ofensywną. Stało się to dla niektórych pretekstem do ociągania się. Ten czas już minął. Sojusznicy z NATO jasno mówią, że dostarczamy broń ciężką. Tego właśnie potrzebuje Ukraina, aby powstrzymać najnowszą ofensywę Rosji i odzyskać kontrolę nad swoim terytorium – mówiła Truss, składając w Izbie Gmin sprawozdanie z sytuacji na Ukrainie i brytyjskiej pomocy dla tego kraju.

– Musimy podwoić naszą odpowiedź. Do tej pory planowanie (Władimira) Putina było pełne błędnych założeń i błędnych kalkulacji. Mylił się co do siły i determinacji Ukrainy. Musimy ponownie udowodnić mu, że myli się co do naszej odporności i zaangażowania – podkreśliła.

Wielka Brytania początkowo ograniczała swoje dostawy broni dla Ukrainy do tej uważanej za defensywną, ale w ostatnim czasie przekazuje bądź zapowiada przekazanie też taką, którą trudno w ten sposób sklasyfikować.

We wtorek sporym echem odbiły się słowa wiceministra obrony Jamesa Heappeya, który powiedział, że rząd uważa za uzasadnione, by broń przekazywana Ukrainie przez kraje zachodnie była używana do legalnych ataków na cele wojskowe na terytorium Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej