RAPORT

Wojna na Ukrainie

Trzaskowski w USA dyskredytuje Polskę

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przebywa w Stanach Zjednoczonych. Polityk PO apelował już między innymi o pieniądze na pomoc uchodźcom, choć w rozmowie z CNN zasugerował, że należy przy tym pominąć polski rząd a środki przekazać bezpośrednio samorządom i organizacjom pozarządowym. W opublikowanym nagraniu poinformował, że rozmawia też o rzekomym słabym stanie demokracji w Polsce.

Trzaskowski apeluje do USA o pieniądze. Pomija polski rząd

Chcę przekonać przyjaciół w Ameryce, że pieniądze powinny trafić bezpośrednio do uchodźców z Ukrainy, organizacji pozarządowych i polskich...

zobacz więcej

– Jestem tu również po to, żeby przekonywać Amerykanów, że stan demokracji w Polsce jest niezwykle istotny, bo dzisiaj Polska musi być najsilniejszym demokratycznym państwem w Europie, a nie najsłabszym. Należy nadal wywierać presję na rząd PiS-u, żeby przestrzegał praworządności – powiedział Trzaskowski w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

Prezydent Warszawy pochwalił się też, że spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami German Marshall Fund, oficjalną organizacją lobbystyczną niemieckiego rządu, która sponsorowała jego Campus Polska Przyszłości. W listopadzie ubiegłego roku jej eksperci wzywali w Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy z Europą Kongresu USA do wycofania wojsk USA z Polski lub sankcji, wobec „erozji demokracji” w Polsce.

W rozmowie z TVN24 Trzaskowski przyznał, że Amerykanie są pod wrażeniem jak nasz kraj pomaga uchodźcom z Ukrainy. – Akcje Polski poszły w górę niebywale, przede wszystkim społeczeństwa polskiego i solidarności, którą wszyscy widzą – przyznał.

– To jest moment, żeby te relacje transatlantyckie wzmacniać, nie tylko na poziomie rządowym, ale również, żeby móc mówić Amerykanom, żeby nie tracili z pola widzenia jakości demokracji w Polsce. Dziś Polska musi być najsilniejszą demokracją w naszym regionie i Unii Europejskiej, gdy mamy wojnę za wschodnią granicą – mówił polityk PO.

Przekonywał również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości „chce się umyć w entuzjazmie polskiego społeczeństwa” i pokazać jako proeuropejski i prodemokratyczny. – To, że postępuje w sposób rozsądny, jeżeli chodzi o uchodźców, to dobrze, ale w Polsce nadal łamana jest praworządność, dalej politycy PiS nastają na wolne sądy, wolne media. Amerykanie muszą mieć świadomość, że w sprawach dotyczących geopolityki, współpracy wojskowej jest zrozumienie pomiędzy politykami opozycji i rządu. Nawet w sprawach dotyczących uchodźców współpracujemy – mówił Trzaskowski. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej